Je docela možné, že se stát brzy dostane do velkých finančních problémů. Je to kvůli tomu, jakým způsobem v loňském roce vyběhl s důchodci, když jim retrospektivně zkrouhnul takzvanou mimořádnou valorizaci penzí. Nešlo přitom o žádný kosmetický zásah, ale skutečně dramatické zatažení za záchrannou brzdu, které navíc už přišlo pozdě.
Velký rozdíl
Teď je vše u Ústavního soudu, a podle toho, jak se tam stát obhajuje, to pro něj nevypadá vůbec dobře. Ministři totiž tvrdí, že při plánování rozpočtu na rok 2023 nemohli tušit, že v lednu přijde tak silný inflační náraz, který potom automatickou valorizaci vyvolal. Avšak podle expertů jde téměř o urážku soudu, jelikož na sílící inflaci v té době upozorňoval téměř každý.
Právě tím, že peníze na tuto valorizaci nebyly rozpočtovány a způsobily by tedy státu hospodářské kroky, bylo odrbání důchodců zdůvodněno. Namísto vypočtených 1770 korun dostali pouhých 760 Kč, což je více než tisícikorunový rozdíl. Nešlo přitom o nějaké peníze, které by dostávali z plezíru. Šlo právě o vyrovnání nárůstu cenové hladiny, na které měli podle tehdejších zákonů plný nárok.
Bude se muset platit
Rozhoduje se přitom o obrovské věci. Loni by mimořádná valorizace v plné výši vyšla na 19 miliard korun. Jenže to nebylo všechno. Velmi dramaticky by navýšila základ průměrného důchodu, který by se pak musel dále valorizovat. Je spočteno, že do roku 2060 by jen toto jedno navýšení přišlo v konečném součtu na 400 miliard korun. To jsou tedy peníze, o které se teď hraje.
Důchodci mají přitom poměrně silné karty, jelikož se zde operuje s tím, že k opatření došlo příliš pozdě a navíc stát mohl situaci předvídat. Nešlo o nic nenadálého, na co by se muselo takto dramaticky okamžitě reagovat.
Čtěte také: Přichází velká změna pro důchodce v Česku. Manželé se o důchod budou muset podělit
Je tedy docela možné, že stát skutečně bude muset vše vyrovnat. Za loňský rok potom bude muset vyplatit ušlý rozdíl a zároveň bude muset všem důchodcům jejich penze navýšit tak, jak to měl udělat už loni.
Foto: Shutterstock
U nás se krádeži říká šlápnout na dluhovou brzdu?
Ono už úvod tohoto článku je jak od Jurečky. Tedy tim přehnaně vysokým výdajem ze státní pokladny. Ve skutečnosti možná 19 miliard . Ale článek označením , že to bude 400 miliard- je přímo postavil do pozice parazitů -tedy důchodce
Zdá se že autor článku měl horečku a z ní zvláštní sen.Jeden vynikající právník popsal čtyři scénáře výroku ústavního soudu.Ani v jedné variantě nedojde ke zpětnému vyplácení krácených peněz mimořádné valorizace důchodů.Nejoptimistejši varianta je že by od určeného měsíce byl vyplácen vyšší důchod.Pisatel článku naplňuje představu novináře bulvárního plátku, jde především i někdy i částečně lživým názvem přilákat čtenáře.Pripadne je obsah úplně jiný či zavádějící.Pozoruji že se tak začínají chovat i média považovaná za seriózní periodika, prostě získat sledovanost za každou cenu.Svet chce být klamán, říká jeden citát a peníze nesmrdí to věděl již jeden císař starověkého Říma.
Přesně kde ten inteligentní zemědělec Jurečka vzal že by to stálo 400 miliard. Co stojí výdaje na platy politiků příplatky ,církevní restituce neziskovky na nemakacenka ?. O tom ani zmínka. A to ani se nedozvíme kam další položky mizí.
Důchodce okradli, sami si přidali. Jsem v důchodu a stále si chodím přivydělávat protože bych to neutáhl. Ale co když mě zradí zdraví…….?
Tento článek je zatím předčasný. Ukáže se 24.1.2024, jak rozhodne ÚS. Jsem přesvědčena, že byl porušen zákon a důchodci by to měli dostat zaplaceno zpětně. Za chyby se musí platit. Škoda ale je, že ti, co chybu udělali to nezaplatí ze svých amorálních platů – Stanjura a spol .