Bolest různých částí těla, únava a často i nechuť k práci. Ti, kteří pracují v kanceláři za monitorem, to jistě velmi dobře znají. Nejednou jste přemýšleli, jak zlepšit pracovní podmínky, aby prostředí a samotná práce byla ve prospěch vašemu zdraví? Přinášíme vám 8 tipů, které stojí za to vyzkoušet.
- Správné sezení je základ
To, čím můžete ihned začít je správné sezení u stolu. Nejen, že správným sezením ulevíte celému tělu, ale také zjistíte, že můžete být i efektivnější. Klíčové je umístění monitoru a ergonomická židle. Ergonomie sezení spočívá v tom, že by hlava měla být v přímé poloze. Podle toho monitor upravte tak, aby byl ve vzdálenosti 50 až 80 cm od vás. Na obrazovku byste se tak měli dívat pod úhlem alespoň 20 stupňů, to znamená, že horní okraj obrazovky byste měli mít ve výšce očí. Pokud tomu tak není, krční páteř je namáhána více, než je potřeba. Co se týká dalších částí těla, příznivá pozice je ta, kdy jsou stehna rovnoběžně s podlahou a chodidla na zemi popřípadě s podložkou pod špičky nohou. Pokud máte zlozvyk dávat si nohu přes nohu, pokuste se to změnit. Páteř pak máte v nerovnoměrné poloze a navíc taková poloha podporuje tvorbu křečových žil na lýtkách. Jako změnu zkuste také gymnastický míč, který při práci nutí držet tělo ve zdravé vzpřímené poloze.
- Zkuste i chvíli nesedět
Popularita práce ve stoje neustále roste. Ne každý má prostor mít separátní pult ve svém pracovním prostředí. Jedním z řešení je tak polohovací stůl, díky kterému můžete měnit polohu při práci podle potřeby do různé výšky. Máte online schůzku? Tak proč u ní nestát? Takový stůl na první pohled vypadá jako běžný pracovní stůl, ale jednoduše můžu být během chvíle vaše pracovní plocha až ve výšce 130 cm, což může být příjemná změna.
- Nevynechte pravidelné pauzy
I malá změna pracovního režimu může mít pozitivní výsledky. Nejen ve chvíli, kdy se cítíte unaveně je nejlepší se zvednout ze židle, projít se po kanceláři a protáhnout se. Vědomě si umístěte například odpadkový koš mimo bezprostřední dosah, a budete muset vstát. Zvolte si svou optimální dobu soustředění na práci, kterou budete pravidelně prokládat krátkým odpočinkem, stačí jen pár minut například každou hodinu. Uvidíte, že i práce půjde více od ruky.
- Cvičení a protahování s odborníkem
Do některých kanceláří vedení objednává maséra, aby zaměstnanci měli benefit se během pracovní doby uvolnit při masáži. V rámci prevence a zdraví je ovšem přínosnější pravidelné cvičení. Pokud to podmínky v kanceláři alespoň trochu dovolují, rozhodně neuškodí, když se alespoň jednou týdně domluví na 30 minut cvičení a komplexní protažení těla s odborníkem. Zkuste za vedením přijít s návrhem nebo sami cvičení zorganizujte. Uvidíte, že v práci budete vy i kolegové opět o něco efektivnější a spokojenější.
- Okysličte mozek čistým vzduchem
V kanceláři každý den provádíme náročné psychické úkony a musíme se soustředit po dlouhé hodiny. O to více je důležitější dýchat kvalitní vzduch při práci, ať už se jedná o činnost fyzickou nebo psychickou. Proto, pokud máte tu možnost, pravidelně a intenzivně větrejte. Čerstvý vzduch vás dokáže nakopnout. K tomu, abyste si zajistili správné proudění vzduchu na pracovišti, dopomohou také větráky či klimatizace.
- Zdravé světlo rozhodně nepodceňujte
Snažte se co nejvíce využít přirozeného denního světla, a tak omezit v odpoledních a večerních hodinách čas u obrazovek. Pokud přirozené světlo není možné zajistit, dejte si pozor na intenzitu i zabarvení umělého světla. S tím vám pomůže chytré osvětlení, jehož barvu i sílu si můžete pohodlně a jednoduše nastavovat dle potřeby a situace. Není-li z nějakého důvodu možné mít v kanceláři chytré osvětlení, vybavte si pracovní plochu alespoň lampičkou, která by měla stát v levém zadním rohu stolu.
- Nezapomeňte na květiny
Když v kanceláři budete mít umístěné živé zelené rostliny, zjistíte, že vás pohled na ně uklidní. Je dokázáno, že obecně zelená barva zejména na rostlinách má uklidňující a antistresový efekt. Prostor se pomocí květin jednoduše zútulní i bez designových prvků. Navíc květiny jako zelenec, scindapsus či filodendron dokáží zbavit vzduch nečistot, elektrosmogu a toxinů.
- Vyvažte své stravování a pitný režim
Vlivnou silou působící na soustředění a zdraví při práci je také stravování a pitný režim. Jezte nutričně bohatá jídla, protože váš mozek potřebuje ke správné funkci vitamíny i minerály. Například vitamíny skupiny B jsou známy svým účinkem zvýšení energie, soustředění a bdělosti. Přispívají také pro lepší paměť. Hlídejte si i pitný režim a splňte alespoň 2 litry vody denně.