Pokud byste se snad domnívali, že seznamky jsou důsledkem dnešní uspěchané doby, kdy na spontánní seznamování nikdo nemá moc čas, byli byste na omylu. Lidé problém s nedostatkem příležitostí k seznámení řeší prakticky odjakživa.
Seznamovací inzeráty, jak je alespoň přibližně známe dnes, se začaly objevovat už na konci 17. století. Tehdy se pochopitelně vyskytovaly především v novinách, jež v té době nabývaly na popularitě. A příliš nepřekvapí, že seznamky patřily k nejoblíbenějším rubrikám.
Je však třeba říct, že v těchto dobách byly požadavky na protějšek přeci jen poněkud odlišné od toho, co z inzerátů známe dnes. Jeden z prvních dochovaných seznamovacích inzerátů si v roce 1695 podal jistý anglický gentleman. Zmínil, že mu je třicet let a už si diktoval podmínky. Hledal mladou ženu s jměním ve výši 3000 liber. To tehdy nebylo zrovna málo peněz. Pokud bychom to přepočetli v čase a na české koruny, šlo by o ekvivalent 9 milionů korun. V té době byla zkrátka nejdůležitější výše věna. K manželství se tehdy přistupovalo spíše pragmaticky a nebylo daleko od obchodní dohody.
Seznamky rychle získávaly na oblibě, protože hledání vhodných, tedy dobře zajištěných protějšků ulehčovaly. Do očí bijící je však tehdejší genderová nespravedlnost. Zatímco ženy musely do svazku přinášet nemalé prostředky, jejichž výši si muži diktovali dle svého sebevědomí a postavení, samy si žádný inzerát dlouho podat nemohly. Ještě v 19. století bylo nepřípustné, aby si do novin dala seznamovací inzerát žena. První takový přitom pochází z roku 1727. Angličance Helen Morrisonové se po dlouhém přemlouvání podařilo přesvědčit redaktora týdeníku Manchaster Journal, aby jí otiskl krátký inzerát, v němž hledala “milého muže, se kterým by strávila život”. Není známo, zda v tom byla úspěšná. Poté, co inzerát vyšel, však ženu nechal starosta zavřít do léčebny pro duševně choré. Pobyla zde celé čtyři týdny.
Mužům naopak procházelo kde co a některé inzeráty byly skutečně obskurní a dnes jen těžko představitelé. V mnichovském deníku tak v roce 1841 bez větší pozornosti vyšel inzerát, ve kterém 70letý baron poptával “dívku mezi 16 a 20 lety, která by měla zdravé zuby a malá chodidla”.
Také v českých luzích a hájích máme první zaznamenaný seznamovací inzerát. Pochází z roku 1794 a jistý muž v něm hledal ženu, která by byla dobrou hospodyní a spokojila se pouze s jednou služkou. Důležité však pro muže bylo, aby neměla tvář poznamenanou neštovicemi, tehdy ještě velmi obávanou nemocí.
Hotový boom seznamek odstartoval po vzniku Československa v roce 1918. Tehdy začal vycházet i specializovaný seznamovací časopis Štěstěna a příslušné rubriky nesměly chybět prakticky v žádných novinách. Naopak komunisté po roce 1948 drtivou většinu možností seznámit se přes inzerát zrušili, protože to považovali za buržoazní přežitek. Seznamky se tak vrátily až s určitým uvolněním v 60. letech.
Foto: Shutterstock, zdroje: Express, Findmypast, 100+1