Ještě nikdy nečelil běloruský prezident Alexandr Lukašenko takovému tlaku jako dnes. U moci se drží nepřetržitě od roku 1994, a přestože už v minulosti leccos nasvědčovalo tomu, že svou pozici bude muset opustit, vždy se v ní nakonec dokázal udržet. Zřejmě ne nadarmo se mu přezdívá “poslední evropský diktátor”.
Zmanipulované volby nepřekvapily
Nikoho vlastně příliš nepřekvapilo, když dokázal zvítězit i v posledních volbách, jež se odehrály před týdnem. Dopředu si nechal represivními složkami vyčistit pole protikandidátů, a když proti němu nastoupila manželka jednoho z nich, Sjatlana Cichanouská, bral to jako atraktivní střet, ve kterém se domníval, že nemůže prohrát. Jenže za kandidátkou se spojila veškerá opozice a do té doby politikou nepolíbená žena navíc díky svému občanskému projevu dokázala získat na svou stranu velkou část voličů. Přesto volby, podle všeho opět veskrze zmanipulované, vyhrál Lukašenko s 80 % hlasů.
Od té doby se Bělorusko otřásá v základech. Naposledy se v Minsku shromáždili příznivci opozice, aby protestovali proti svému autoritářskému vládci. Není známo, kolik přesně se protestů účastnilo lidí. Jisté ale je, že byly masové, a to v zemi dosud nevídaným způsobem. Podle reportéra agentury AFP šlo o sto tisíc lidí, ale nezávislý internetový portál tut.by uváděl číslo dokonce dvojnásobné.
Огромный флаг возле Стелы pic.twitter.com/ImgnSk17Gm
— Чай з варэннем (@belteanews) August 16, 2020
Demonstranty podporují už i státní novináři
Při svém pochodu přes Bulvár nezávislosti byli demonstranti na znak svých mírumilovných cílů oblečeni v bílé barvě a ověšeni květinami a balónky. Z davu znělo jasné “Jdi” adresované právě Alexandru Lukašenkovi. Demonstranti nesli také 100 metrů dlouhou červeno-bílou vlajku. Tu nechal Lukašenko po svém zvolení nahradit novou a ta původní nyní slouží opozici v této východoevropské zemi. K podporovatelům demonstrace se zařadili také dosud loajální žurnalisté státní televize, podnikatelé, vědci i bývalý ministr kultury Pavel Latuško.
Lidé následovali výzvy Sjatlany Cichanouské, které ze svého exilu v Litvě, kam bezprostředně po prohraných volbách odjela, vyzvala k celonárodním protestům. Oznámila také založení komise, která má připravit změnu vlády v Bělorusku.
Ну и милоты на ночь ^_^ pic.twitter.com/8wY1Dr2z3N
— Чай з варэннем (@belteanews) August 16, 2020
Braňte svoji zemi, vyzývá prezident
Lukašenko na svou podporu svolal protidemonstranci, kam přišly rovněž davy, ale výrazně méně početné. “Povolal jsem vás sem, abyste mě bránili,” promluvil prezident ke svým příznivcům na shromáždění v Minsku. “Navíc můžete poprvé po čtvrtstoletí bránit svou zemi a její nezávislost.” Obvinil také okolní státy z toho, že proti němu inscenují puč. Jmenoval Polsko, Ukrajinu, Litvu a Lotyško. Už dříve ale mluvil o tom, že demonstranti jsou řízeni i z České republiky.
Насчитали человек 20 pic.twitter.com/FU2zsE3mZ3
— Чай з варэннем (@belteanews) August 16, 2020
Alexandr Lukašenko je aktuálně téměř bez spojenců. Zatímco dříve umně využíval vlivu Evropské unie i Ruska ve svůj prospěch a dokázal mezi těmito mlýnskými kameny balancovat, dnes je kritizován jak ze strany představitelů EU, tak nemá potřebnou oporu z Ruska. To ještě před volbami obvinil ze snahy destabilizovat situaci v zemi. Teď už se ale snaží s prezidentem Vladimirem Putinem opět najít společnou řeč. Vzhledem k rozměrům demonstrací je zřejmě Rusko, které nebude chtít připustit demokratizační proces na svých hranicích, jeho jedinou záchranou.
Foto: Freepik