Většina psích chovatelů to moc dobře zná. Když na svého psa promluvíte a on zrovna dává pozor, najednou otočí hlavu na stranu a hledí upřeně vaším směrem. Mnozí to považují jen za další legrační projev sympatického chlupáče, ale ve skutečnosti může jít o něco mnohem hlubšího.
Bohužel, vědci se tímto tématem dosud příliš nezaobírali, jakkoliv je pro pejskaře extrémně zajímavé. Přesto však existuje několik hypotéz podložených dlouhodobým pozorováním a zkušenostmi. Někteří lidé věří tomu, že psi natáčejí hlavu na stranu, aby jedním uchem mohli jasněji slyšet, co člověk říká. Další se zase domnívají, že jde o svého druhu sociální signál. Pes si možná uvědomuje, že na tuto jeho “figuru” člověk reaguje pozitivně, protože je tak roztomilá, a tak si ji v rozhovorech s páníčkem osvojí. Může za tím být i vypočítavost. Psí zkušenost říká, že pokud něco takového provede, pravděpodobně bude odměněn přinejmenším úsměvem, ale dost možná i něčím dobrým na zub.
Psycholog Stanley Coren však přišel s vlastní hypotézou, proč psi natáčejí svou roztomilou hlavou při rozmluvě. Podle něj to souvisí se způsobem, jakým psi vidí. Snaží se to demonstrovat následovně: zkuste si dát ruku v pěst a následně ji umístěte před svůj nos. Tím budete simulovat psí čenich a zjistíte, že když se na někoho podíváte, budete mít pohled poněkud blokovaný. Když přitom budete hledět na člověka, uvědomíte si, že máte blokována především oblast jeho úst. Ta je pro psy klíčová ke čtení lidských výrazů. Následně zkuste, stále s pěstí před nosem, hlavou pootočit. Zjistíte, že na ústa uvidíte mnohem lépe.
Dobře víme, že psi neustále skenují naše obličeje a hledají v nich informace o tom, jakou máme zrovna náladu. Proto je docela pravděpodobné, že jedním z důvodů, proč se psi takto chovají, je to, aby na nás lépe viděli a lépe tak přečetli, co si zrovna myslíme.
Stanley Coren si dobře uvědomuje, že jde pouze o jeho spekulaci a nechtěl to jen tak. Dobře však ví, že někteří psi mají plošší čumák, a pokud by bylo pravdou, co si myslí, znamenalo by to, že jejich potřeba naklánět hlavu do strany by byla menší.
Provedl proto internetový výzkum, kterého se účastnilo téměř 600 majitelů psů, z nichž část měla psy s plochým čumákem. Otázka byla jednoduchá: naklání váš pes hlavu, když s ním mluvíte? Odpovědí bylo, že 71 % psů s větším čenichem hlavu naklání, zatímco u psů s menším čenichem to je pouhých 52 %. To už je statisticky poměrně významný rozdíl, který může potvrzovat hypotézu o tom, že psi zkrátka na své páníčky chtějí lépe vidět.
Foto: Shutterstock, zdroje: Psychology Today, VCA Hospitals