Pokud se snad někdo domníval, že spojenci v Afghánistánu splnili svůj základní cíl, kterým bylo zamezit působení teroristických organizací na jeho území, jež následně uskutečňovaly útoky na západní svět, musí být po nejnovějších událostech na pochybách.
Tálibán totiž představil novou vládu, která bude rozhodovat v zemi, která teď nese jméno Islámský emirát Afghánistán, jak informuje BBC. Největší rozruch přitom nebudí jméno předsedy vlády, nýbrž ministra vnitra, tedy člověka, který bude napříště zodpovědný za bezpečnost v zemi. Sirádžuddín Hakkání je totiž oficiálně uznaným teroristou, na kterého Spojené státy americké vypsaly odměnu ve výši 10 milionů dolarů, tedy přibližně 215 milionů korun. Tato odměna je přitom stále v platnosti. Není to navíc tak, že by odměna byla vypsána na všechny hlavní činitele Tálibánu. Ba právě naopak, Hakkání se v tomto ohledu vymyká.
On se totiž vymyká i v rámci Tálibánu. Ve skutečnosti není přímo jeho příslušníkem, ale je hlavním představitelem takzvané “sítě Hakkání”, kterou založil jeho zesnulý otec Džaláluddín Hakkání. Kromě toho je tu také jeho strýc Chalíd Ahmad, na nějž je vypsaná odměna 5 milionů dolarů. Hakkáníovci se s Tálibánem spojili ve snaze vyhnat ze země největšího nepřítele, tedy Spojené státy americké. Zatímco samotný Tálibán kdovíjaké vztahy s teroristickými organizacemi nepěstuje, v případě sítě Hakkání je tomu jinak. Je považována za spojovací článek Tálibánu a al-Káidy.
Sirádžuddín Hakkání pravděpodobně stál za teroristickým útokem na kábulský hotel v roce 2008, při kterém zahynulo šest lidí včetně jednoho Američana. Nově jmenovaný ministr vnitra podle informací FBI také koordinoval útoky namířené proti spojencům v Afghánistánu. Málem se mu zdařil také atentát na bývalého prezidenta Afghánistánu Hámida Karzáího. V dubnu 2008 na něj ozbrojenci nelítostně zaútočili puškami a granátomety během vojenské přehlídky. Prezident unikl, ale tři civilisté zemřeli.
Zajímavý životopis však mají i další členové vlády. Ukazuje se, že řada z nich byla hlavními protagonisty hrozivé vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001. Premiérem je Muhammad Hasan Achund, který patřil mezi nejbližší spolupracovníky zakladatele Tálibánu mully Muhammada Umara. Ve vládě usedne také Umarův syn Jákob coby ministr obrany.
Tálibán se sice snaží o mezinárodní uznání, ale jeho konání to nejen spojencům, ale i Rusku nebo Číně vůbec neulehčuje. Ze země přicházejí zprávy o masivním útlaku žen a rychlém nastolování přísného práva šaría. Těžko si také představit, že spojenci budou vyjednávat s vládou, ve které zasedají teroristé.
Foto: Shutterstock
Ať ho pozve náš ministr vnitra na kolegiální návštěvu do ČR a máme vyděláno :-).
Ticho! Vyhráli jsme a hotovo! 😀
Byla to válka, kde jsme my zabíjeli Talibánce a oni naše vojáky. Pokud by měla být nějaká spravedlnost, měl se vést boj ve stylu Vinnetua, kde se proti sobě postavili 2 stejně vyzbrojení lidé. Takto my máme letadla, drony a rakety a druhá strana by asi měla prohrát a nechat se povraždit bez boje. Oni místo toho nás a domácí kolaboranty zabíjeli ze zálohy, se samopaly, nástražnými bombami a jakýmkoliv způsobem. Oni jsou teroristé. A co jsme my, když jsme pozabíjeli v Afghanistánu desetitisíce lidí, většinou civilistů?
Tohle už je na diagnózu.
To je vopičák děs.
Skoro jako Chmatáček.
…ať si USA vypisují odměny za dopadení na občany a vrahy v USA a nemíchá se do rozhodnutí jiných států
K čemu to vlastně celé bylo? Kdysi jsem slýchávala názor, že naši vojáci brání svobodu a tam, daleko, bojují na naši zem, a že bych se měla stydět, pokud budu proti jejich nasazení v Afganistánu. Dnes, stejně jako před X lety jsem přesvědčená o tom, že jsme všichni zbytečně ztratili naše vojáky. A nebyli to jen vojáci, ale tátové od rodin, bratři, synové..Co si dnes musí myslet jejich rodiny, když vidí, jak to celé dopadlo. Plýtváme nejvyšším darem, životem člověka.
Četla jste vůbec ten článek? NATO tam bylo, aby Al-kaida neměla v Afghanistánu základny a nemohli se tam teroristé cvičit na své akce po celém světě a aby tam právě takoví pazdráti, o kterých je článek nebyli u moci.
Do roka a do dne je po něm.A nemusí ho dostat nutně Americká armáda či jiná Americká organizace.Za ty peníze to někdo udělá.A nedivil bych se,když by to udělal Talibanec…
Hlavně, že se EU už tam chce přátelit a mít zastoupení. A podporovat je. Pokud nebudou bídou rýt v zemi a nepovstanou zevnitř,tak veškerá pomoc je jen rozhazování a konzervace stavu.