Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od 1. září se vrátí plošná povinnost nosit roušku zakrývající dýchací cesty uvnitř veřejných budov a hromadné dopravě. Na přesném znění vyhlášky s možnými výjimkami se stále pracuje, ale podle zástupců ministerstva se dá očekávat spíše postupné zpřísňování opatření s tím, jak koronavirová, ale i chřipková epidemie budou na podzim nabývat na síle.
V létě jsme si měli od roušek odpočinout
Co se však zatím příliš neřešilo je to, dokdy vlastně bude povinnost nosit roušku platit. Podle všeho ale k prvnímu září vstoupíme do sedmiměsíční fáze, kdy uvnitř budov roušky z obličejů nesundáme. “Pokud se nestane něco zásadního, tak počítáme s tím, že roušky budeme nosit až do konce chřipkové epidemie, to znamená někdy do března,” řekl v České televizi Adam Vojtěch.
Epidemiolog Rastislav Maďar, který na ministerstvu vede pracovní skupinu pro opatření spojená s epidemií koronaviru, uvedl, že se vlastně s koncem povinnosti roušky nikdy nepočítalo. Uvolnění opatření v létě bylo jen určitou pauzou, kdy vláda chtěla dát lidem trochu odpočinout předtím, než se opatření na podzim znovu zpřísní. “My jsme chtěli, ať si lidé od roušek odpočinou co nejdéle to půjde. Se začátkem školního roku se však dá do pohybu velká část populace a protože určitá virová nálož v populaci stále je, mohlo by bez roušek ve vybraných vnitřních prostorách dojít k poměrně rychlému zhoršení situace,” uvedl Rastislav Maďar na tiskové konferenci.
Může se ale stát, že roušky neopustíme ani po březnu. Ostatně, když si vzpomeneme na začátek epidemie, ta také začínala v tomto měsíci. Svou roli však může sehrát i případná vakcína, která by se na jaře už pomalu mohla dostávat do České republiky. Epidemiolog Roman Prymula řekl, že Česká republika má nasmlouvány značné dodávky a cena jedné dávky by měla činit přibližně 100 Kč.
Neshodnou se ani epidemiologové
Ten pak zmínil také kontroverzní téma, kdy různé viry, jež se na podzim objevují, se mohly u jednotlivých pacientů kombinovat a zhoršovat průběh onemocnění. “Do života společnosti vstupují každoročně na podzim a v zimě stovky tisíců respiračních infekcí s podobnými příznaky jako má nákaza novým koronavirem. Je nutné co nejvíce snížit jejich vliv na nemocnost populace a navíc hrozbu, že budou jednotlivé virózy na sebe ‚nasedat‘, čímž mohou komplikovat průběh nemoci a zhoršovat její prognózu,” prohlásil Maďar. S touto tezí však někteří epidemiologové nesouhlasí. Patří mezi ně také Jiří Beran, který považuje za vyloučené, že by se v jednom těle mohlo usadit více virů najednou.
Atmosféra mezi Čechy už ale není taková jako na počátku epidemie, kdy po vládním nařízení všichni roušky bez reptání nasadili a poctivě nosili. V diskuzích se objevují hlasy, že roušky jsou zbytečné a zaznívají také výzvy k bojkotu. “Do nošení roušky už se určitě nanutit nenechám. Máme tu pár nemocných a už se vyhlašují opatření, jako kdyby tu řádila morová rána. Rozumní lidé, nenechte ze sebe dělat ovce,” uvedl čtenář Miroslav pod článkem Povinné roušky nedávají smysl, vedeme si skvěle, říká epidemiolog, který odhalil lék na koronavirus za pár korun. V něm epidemiolog Jiří Beran předkládá argumenty, proč je zavádění povinnosti roušek v současné době nesmyslné. Další čtenáři se vyjadřují podobně a navrhují, aby roušky platili například pouze v metru.
Foto: Freepik