Málokdy vídaný případ se odehrál v Olomouci, kde ředitel jedné bankovní pobočky vylákal z desítek lidí vysoké částky. Velká část z nich přitom byla přímo jeho klienty v bance, kde tak zneužil svého postavení. Muž s iniciály J.S. si klienty vytipovával na základě zůstatků na jejich účtech. Následně jim pro jejich prostředky sliboval lepší investiční možnosti a zhodnocení, než jaká nabízela banka. Olomoucká policie vyšetřuje případ jako podvod.
Byl extrémně přesvědčivý
Celá věc je o to závažnější, že šlo přímo o ředitele pobočky bankovního domu Raiffeisenbank. Na této pozici pracoval několik let a svými nadřízenými byl výborně hodnocen. Vyplývá to z informací MF DNES. Jeho rodina a přátelé ho vnímali jako úspěšného, dobře vydělávajícího muže.
Před několika měsíci nejen pro ně, ale především pro oklamané klienty přišel obrovský šok. Bankovní manažer totiž podle všeho žil dvojí život. Dle dostupných informací vážným způsobem propadl hazardu, což je u člověka, který spravuje ostatním finance, poměrně zvláštní.
Na hazard mu brzy přestaly stačit vlastní prostředky a v přesvědčení, že jednou štěstí konečně zvrátí na svou stranu, rozjel komplikované podvodné schéma. Díky své přesvědčivosti dokázal z lidí vylákat několik desítek milionů korun, jak vyplývá z údajů policie.
“Několikrát si muž vytipoval lidi podle toho, že mohl vidět, kolik měli na účtu prostředků, a pod různými záminkami je zkontaktoval. Pak je často pod příslibem výhodné investice přesvědčil, aby mu peníze svěřili. Jednalo se o částky od několika set tisíc až po miliony korun,“ uvedl zdroj, který je s případem obeznámen.
Okamžitá výpověď a insolvence
Vše prasklo až začátkem letošního roku, kdy situace pro muže začala být neúnosná. V této chvíli už čelil obrovskému tlaku věřitelů, kteří se domáhali svých prostředků. Nakonec se přiznal svým blízkým. I od nich si totiž nemalé prostředky půjčil. Z banky dostal okamžitou výpověď, skončil v insolvenci a rozpadla se mu rodina.
Raiffeisenbank se od celého případu distancuje s tím, že v tomto případě muž nereprezentoval banku, ale s oklamanými lidmi jednal sám za sebe. “Okamžitě po zjištění aktivit pana J. S. s ním byl ukončen pracovní poměr. Finanční závazky, které má vůči některým klientům naší banky, vzešly z jeho ryze soukromých aktivit. Vzniklou situaci proto musí řešit dotčení klienti s ním. V případě, že se někteří z poškozených na Raiffeisenbank obrátili, jsme se s jejich požadavky seznámili a posoudili je. Dosud jsme nepřistoupili k žádné kompenzaci. Raiffeisenbank za výsledky soukromé činnosti pana J. S. neodpovídá,” uvedl ředitel pobočkové sítě banky Jan Remr.
Pravdou však je, že manažer pravděpodobně s oklamanými klienty jednal v budově banky a ti se mohli domnívat, že tímto způsobem jedná za svého zaměstnavatele. Vyloučeny tak nejsou ani soudní spory se samotnou bankou, protože samotný J. S. je bez prostředků a aktuálně nedokáže splácet vůbec nic. Ani kdyby se vrátil do práce, nelze očekávat, že by kdy dokázal splatit škodu, která údajně převyšuje 50 milionů korun.