Přestože se v současné době hodně mluví o tom, že koronavirus ztrácí svou sílu, kterou prokazoval ještě na jaře a na jednotkách intenzivní péče nekončí zdaleka tolik případů, neustále připomíná, jak vážnou nemoc vlastně dokáže způsobit. V minulých dnech mu podlehl například 42letý muž, jehož skonu navíc předcházel šlendrián ve zdravotnictví.
Měl všechny příznaky
Muž z Chrudimska trpěl několik dní vysokými teplotami, a jak se později ukázalo, také oboustranným zápalem plic. Měl být tedy v jasném podezření, že má nemoc Covid-19. Obvodní lékařka ho s tímto podezřením poslala na infekční oddělení pardubické nemocnice, kam dorazil 10. srpna.
Co se však v této nemocnici stalo, to by v dnešní době očekával skutečně málokdo. Nejenže pacientovi nebyl proveden test na koronavirus, ale dokonce nebyl ani ošetřen. “Pacient byl do čáslavské nemocnice odeslán po předchozím telefonickém projednání s infekčním oddělením pardubické nemocnice k zajištění léčby, aniž by ovšem pacientovi provedli test na covid. Přitom praktický lékař měl na tuto nemoc podezření,” uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje, Dana Šalamunová.
Přetížené oddělení a neexistující oddělení
Nemocnice v Pardubicích své pochybení vysvětluje tím, že dané oddělení bylo v tu chvíli přetížené. Přibližně ve stejnou dobu dorazili pacienti, které bylo nutné akutně ošetřit a na oddělení navíc už byl další pacient s koronavirem, což ztěžovalo jeho chod.
Podle mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřiny Semrádové bylo pacientovi nabídnuto, aby počkal v čekárně, což ale vzhledem ke svým obtížím odmítl. Personál ho tak propustil a doporučil mu návštěvu Městské nemocnice v Čáslavi.
Naopak v čáslavské nemocnice se zdravotníci zachovali profesionálně, a to přesto, že tato nemocnice vůbec nedisponuje infekčním oddělením. Muži byl okamžitě proveden test na Covid-19. Ten vyšel jako pozitivní, což už jen potvrdilo vážné podezření, protože stav pacienta se neustále zhoršoval. Nemocnice navzdory své nízké kvalifikaci v této oblasti dokázala pacientovi zajistit také experimentální lék remdesivir. Ten mu lékaři ihned začali podávat, přestože se s ním setkali poprvé.
Hygienici postup kritizují
Právě kvůli tomu, že nemocnice na takové případy není specializovaná a pacienta se nedařilo stabilizovat, byl tento převeze na infekční oddělení v Nemocnice na Bulovce. Ani zde ale lékaři neslavili úspěch a muž zde 13. srpna zemřel. Podle vyjádření nemocnice k tomu přispělo i to, že byl značně obézní a splňoval několik dalších rizikových faktorů.
Hygienici počínání Pardubické nemocnice zkritizovali. “Nevíme, co přesně se odehrálo v Pardubicích, ale vzhledem k tomu, že čáslavská nemocnice nemá infekční oddělení, je postup pardubické nemocnice, která toto oddělení má, zvláštní,” uvedla hygienička Šalamunová. Jak se navíc ukázalo, v Čáslavi s pacientem pracovali zdravotníci pouze v rouškách. Neměli k dispozici ani respirátory. Všichni, kdo s ním přišli do styku, tak museli být testováni. Koronavirus se ale u nikoho z nich neprokázal.
Foto: Nemocnice Pardubického kraje