Spořicí účty se vrací na scénu. Dosud na nich banky neměly důvod poskytovat žádné zajímavější úročení, a tak se úroky na drtivé většině z nich nebezpečně blížily k nule. Když však Česká národní banka významně navýšila hlavní úrokovou sazbu o třičtvrtě bazického bodu na výsledných 1,5 %, bankéři řady institucí zbystřili. Nutno dodat, že někteří jednali skutečně rychle a zvýšili úrokové sazby ještě v ten samý den s platností od prvního října.
Úroky na spořicích účtech dále porostou
Jako první zareagovaly zejména menší banky, které jsou v tomto ohledu flexibilnější a tradičně na spořicích produktech nabízejí vyšší úrok. Dá se nicméně očekávat, že postupem času se přidají i banky větší, byť těm to bude trvat trochu déle a navýšení zřejmě nebude tak výrazné.
Jednoznačně lze říct, že spořicí účty čekají lepší časy. ČNB už se totiž nechala slyšet, že pravděpodobně nešlo o poslední navýšení hlavní úrokové sazby. Ještě letos by se mohlo pokračovat v růstu.
Centrální banky takto mohou přímo ovlivnit úroky, které komerční banky na svých produktech poskytují koncovým zákazníkům. Funguje to totiž jednoduše. Soukromé banky si u ČNB mohou uložit přebytečné prostředky, které mají jako rezervu, případně se jim je nedaří alokovat coby úvěry, právě za tuto hlavní, takzvanou repo sazbu. V současné době tak banka může z vkladů svých klientů jednoduše získat 1,5 %, aniž by musela dělat cokoliv dalšího.
Sestavili jsme pro vás žebříček aktuálně nejlépe úročených spořicích účtů.
Trinity Bank – 1,58 %
Jde o nejmladší českou banku, která se specializuje právě na spořicí účty. Od svého vzniku se na nich snaží držet nejvyšší úročení v celém segmentu, což se jí docela daří. Velkou výhodou je, že současných 1,58 % nabízí bez jakýchkoliv podmínek. Není tedy třeba například plnit obratovou podmínku a výše vkladu není nijak omezena. Nevýhodou této banky je, že představuje neustále nové spořicí účty a i stávající klienti si tak pro tento úrok musí zřídit nový produkt.
J&T Banka – 1,1 %
Tradičně jedny z nejlépe úročených spořicích produktů na českém trhu nabízí J&T Banka. Přestože má pověst banky pro boháče, účet si zde může řídit prakticky kdokoliv. Tato banka nabízí lehce odlišné spořicí účty, když u nich má výpovědní lhůtu. Ta základní, tedy jednodenní, však není žádnou velkou překážkou. Právě u ní platí úrok 1,1 % bez jakýchkoliv dalších podmínek. V případě tříměsíční výpovědní lhůty je potom úrok 1,3 %. Nutno dodat, že J&T Banka nabízí také atraktivně úročené termínované vklady.
Hello Bank – 1 %
Nelenila ani Hello Bank, která navýšila úrokovou sazbu u svého spořicího účtu na 1 %. Tato ryze onlinová banka se však zaměřuje především na klienty s nižší celkovou úlozkou, protože úročení jedním procentem je možné pouze do limitu 200 000 Kč. Na druhé straně není třeba plnit obratovou ani žádnou další podmínku.
Expobank – 0,75 %
Nepříliš výrazná banka, která je vlastněna ruským kapitálem, se snaží klienty nalákat na úrok 0,75 %. Nutno dodat, že tento úrok na spořicím účtu nabízela ještě předtím, než se ČNB odhodlala ke svému včerejšímu kroku. Je tedy docela pravděpodobné, že by úrok u této banky mohl v blízké budoucnosti ještě vyrůst. Příjemné také je, že se na něj nevztahuje žádný limit ani další podmínky.
Moneta Money Bank – 0,75 %
Z velkých bank nabízí v poslední době nejzajímavější úroky na spořicích účtech právě Moneta Money Bank, která se však zajímavý úrok snaží navázat na využívání dalších služeb banky. V případě tohoto úroku je tak zapotřebí plnit dvě podmínky. Jde o měsíční příjem ve výši 20 tisíc korun na běžný účet u Monety a zároveň pět bezhotovostních transakcí měsíčně, ať už jde o odchozí platby či karetní platby. Jednoduše řečeno, jde o aktivní využívání účtu. Pokud byste některý měsíc tyto podmínky nesplnili, sníží se úrok na 0,25 %. Tento úrok navíc platí pro vklady do 500 tisíc korun. Moneta však ještě nezvýšila úrok po navýšení úroků ze strany ČNB a i zde se dá čekat ještě nějaký růst.
Foto: Shutterstock
Dokud se nevyrovnají úroky inflaci, je to pořád ztráta. Sice menší, ale pořád mínus.