Kuře patří v našich luzích a hájích mezi nejoblíbenější pokrmy, a to na všechny možné způsoby. Přestože je možné připravovat samostatná stehna či prsní řízky, opravdu královskou disciplínou každé hospodyňky je příprava kuřete vcelku, tedy jeho upečení v troubě.
Může se to zdát být jako triviální úkon, ale vězte, že mezi obyčejným kuřetem, které umí upéct každý druhý, a opravdu mistrovským kouskem, po jehož konzumaci se všichni budou usmívat od ucha k uchu, je obrovský rozdíl. A to pochopitelně i v přípravě.
Čtěte také: Naučte se nejzdravější způsob přípravy vajíček. Zásadní je vyvarovat se časté chybě
Zvolte správné kuře
Kvalitu samotného masa ničím nenahradíte, a proto je při přípravě dokonalého kuřete přemýšlet zejména nad tím, kde a co vlastně kupujete. Pakliže v supermarketu sáhnete po prvním kuřeti, které je leckdy těsně před expirací, zřejmě z něj velké posvícení nevykouzlíte.
Naopak, pokud si připlatíte a koupíte alespoň kuře v biokvalitě, nejlépe potom z domácího chovu, můžete si dopředu pogratulovat. Polovinu náročného úkolu totiž máte za sebou.
Když už ale kupujete v obchodě, vybírejte pečlivě. Kuře v igelitovém obalu nesmí být zapařené, to je totiž základní známka problému. Ideální kus by měl mít také narůžovělou barvu, nikoliv zašedlou hrající zelenými odstíny.
Takový komfort sice mít zřejmě nebudete, ale pokud byste si mohli kuře osahat, mělo by po oddělení části kůže od masa mít na hranici prsou a břicha tukový proužek.
Příprava kuřete před pečením
Když přinesete kuře z obchodu, vězte, že ještě není připraveno na to, aby bylo vloženo na pekáč. O to se musíte opět postarat vy. V první řadě ho omyjte vlažnou tekoucí vodou, která zajistí, že ho zbavíte nečistot a velké části bakterií.
Některá kuřata mohou mít uvnitř žluč. Tu je potřeba v každém případě vyříznout. Pakliže jste kuře kupovali z domácího chovu, neměli byste se zaleknout toho, že na něm bude ještě trochu toho peří. Je to sice otravné, ale musíte ho obrat. Nejlepším nástrojem k tomu je přitom pinzeta. Následně kuře opět omyjte a osušte papírovými ubrousky.
Kouzlo dokonalého kuřete tkví v bylinkách
Kuře samo o sobě nemá valnou chuť. Tu mu musíte do útrob vepsat vy. Základem je tedy osolit a případně opepřit kuře zvenku i zevnitř. Solí nešetřete, kuře je velké a pojme ji tedy poměrně značné množství. Pokud si chcete usnadnit práci, přidejte mletou papriku či grilovací koření.
Opravdová hospodyňka si však s kuřetem vyhraje a obloží ho vlastní kombinací bylinek, které ideálně zkombinujte s máslem. Nejlepší volbou jsou pro kuře tymián, rozmarýn a šalvěj. Jejich kombinaci nasekejte nadrobno a smíchejte s rozpuštěným máslem. Směs pak vetřete pod kůži kuřete, čímž zajistíte, že se nevysuší.
S kuřetem si ale můžete vyhrát i jinak. Skvěle se doplňuje například s jablkem, ale i citronem. Na dno pekáče můžete vložit také nadrobno nakrájenou cibuli a do stran rozkrojený česnek.
Pečení kuřete
Vložte svou práci na pekáči do předehřáté trouby. Kuře však nepřikrývejte poklicí, aby na něj mohl působit horký vzduch a získalo tak skvěle opečenou a křupavou kůži.
Kuře začněte péct na 180 stupňů, kdy mu dejte dostatek času, aby se všechny jeho části dostatečně propekly. Minimem je 45 minut, ale klidně můžete nechat i hodinu. Nezapomínejte však kuře čas od času osvěžit vypečenou šťávou. Zajistíte tak, že bude maso krásně šťavnaté.
Na křupavé kůrce je však třeba ještě trochu zapracovat, a to tak, že zvýšíte teplotu na 200 stupňů, a to do chvíle, než se vytvoří krásná krusta. V této fázi potírejte maso klidně každých deset minut, aby se kůrka nevysušila.
Nechte kuře odpočinout
Častou chybou bývá, že lidé kuře hned po upečení začnou porcovat a servírovat. Zde byste však nic neměli uspěchat. Optimální je kuře po vyndání z trouby nechat odpočinout pět až deset minut, kdy se v něm mohou naplno rozvinout a promísit všechny chutě, které jste mu daly do vínku. Aby byl tento efekt skutečně dokonalý, přikryjte ho po tuto dobu alobalem.
Foto: Shutterstock