Opatření vyhlášená ministerstvem zdravotnictví k 1. září vyvolala v lidech obrovskou vlnu odporu. Také odborná veřejnost je označuje za nepromyšlená, chaotická a v tuto chvíli především zbytečná. Vojtěchův resort musí aktuálně odrážet útoky ze všech stran, a to i od svého přímého nadřízeného. Premiér Andrej Babiš uvedl, že je v šoku z toho, co ministerstvo vytvořilo. Pozval si Vojtěcha na kobereček, kde bude ministr zdravotnictví zřejmě hrát o samotné setrvání v čele úřadu.
Hadrem to jenom začíná
Své myšlenky ohledně roušek a opatření vyjadřují na sociálních sítích také veřejně známé osoby. Velmi ostře se do nich pustila například známá advokátka Klára Long Samková. “Co se mi honí hlavou? Že si nenechám vzít svobodu nějakým hadrem a zbytečnými omezeními. Hadrem to začíná, pokračuje to přes omezení shromažďovacího práva, vzdělávání a bude to končit čím?” uvedla na svém facebooku. “Mohli by se už představitelé států vzpamatovat a brát covidchřipku jako běžnou součást dnešní doby? Opravdu si necháme líbit neodůvodněné restrikce, které nám akorát znepříjemňují život a ekonomicky ruinují ty, kteří se podílí na vytváření zisků, ze kterých stát (tedy i my všichni) profituje?”
Diskutující v drtivé většině s názorem právničky Samkové souhlasí. “Je to všechno úlet! Jsou snad na roušky nějaké parametry? Mají být z bavlny, vlny, lněné, jednovrstvé, dvouvrstvé, hedvábné, sisalové nebo papírové? Těch 20 pozitivně testovaných, ne nemocných, na JEDEN MILION OBYVATEL je prostě směšné číslo, které ani náhodou neodpovídá epidemii nebo pandemii, ale max. počtu uchazečů o step nebo pantomimu!” napsal Peter Tamas.
“Naprosto s Vámi souhlasím. Opatření, která vyvolají jen paniku a nejistotu. A o dopadech ani nemluvím. Ti, co ustáli první krizi a jakž takž se z ní otřepali, teď dostanou definitivní ránu,” uvedla Hana Olejníková.
https://www.facebook.com/klara.slamova.39/posts/4253102478064338
Nesmyslná nařízení pro školy
Dodejme, že ministerstvo zdravotnictví od 1. září vyhlásilo velmi přísná opatření, která ale vzhledem k nespokojenosti premiéra Andreje Babiše dost možná ani nezačnou platit. Pokud by se tak ale stalo, bude třeba roušky nosit ve veřejných budovách, hromadné dopravě, ale také v restauracích, kosmetických salonech, kinech nebo ve školách.
Právě i skutečnost, že roušky budou muset nosit děti na chodbách a v jídelnách škol, experti hlasitě kritizují. Podle nich jsou roušky v uzavřených kolektivech nesmysl. Navíc je velmi obtížné děti naučit správnému zacházení s rouškami, aby si jejich manipulací spíše neublížili. Pokud je budou opakovaně sundavat ve třídě a nasazovat na chodbách, s největší pravděpodobností se stejně kontaminují a případný virus roznesou ještě efektivněji.
Foto: Freepik