Česká republika míří do nejisté budoucnosti. A není tím myšlena zrovna politická situace. Ta se dost možná brzy stane podružnou, protože lidé začnou řešit především vlastní zájem v důsledku ekonomické krize. Ta může mít velmi zvláštní charakter. Na jedné straně slušný ekonomický růst, na straně druhé však reálně chudnoucí obyvatelstvo v důsledku dramaticky se zvyšujících cen. Čtěte více: Jde do tuhého. Čechům se znehodnocují peníze extrémním tempem. A bude hůř
První zdražení nebylo poslední
Jak ukázala poslední čísla inflace, zdražuje se prakticky všechno. A to nejdůležitější zdražení teprve přichází. V míře inflace totiž dosud nefigurovaly ceny elektřiny a plynu, které na burzách už několik měsíců strmě rostou, avšak dodavatelé je do svých ceníků začali promítat až teď. Nejde přitom o hezké čtení. Například Bohemia Energy zdražil silovou elektřinu hned o sto procent, zatímco ČEZ “jen” o 60 %. Hodí se však dodat jedno slůvko: zatím. Podle expertů není současné zdražení konečné a ceny ještě porostou. Čtěte více: Je to tady. ČEZ brutálně zdražil elektřinu. Ostatní dodavatelé na jeho krok čekali, budou rychle následovat
Agentura Bloomberg informuje o tom, že růst cen elektřiny a plynu může mít na domácnosti v Evropě dramatické dopady. Sama Evropská komise ve svých materiálech počítá s tím, že třetina obyvatel tohoto uskupení se může ocitnout ve finančních problémech. Ekonom Lukáš Kovanda to přepočítal na poměry České republiky a došel k číslu 3,5 milionu Čechů. Ti by už brzy mohli být přestat schopni platit za svůj proud a teplo.
Stát chystá pomoc
Energetická krize má totiž značné rozměry. Zatímco dosud zdražovala většinou pouze jedna energie, tedy elektřina, nebo plyn, teď rostou raketově ceny obou a nenabízejí tak žádnou úlevu. A co více. Rostou i ceny veškerého dalšího zboží a služeb. Tudíž domácnosti nemají kde ušetřit.
Jednotlivé státy Evropské unie už přijímají programy, v rámci kterých chtějí dopady energetické krize na své občany odstínit. Například Francie, Španělsko a Řecko uvolnily ze svých rozpočtů stovky milionů EUR na pomoc těm, kdo jsou nejohroženější. Koordinovaný pomoc už chystá i Evropská komise, podle které je v ohrožení až 90 milionů evropských domácností.
Vlastní balíček pomoci chystá také český stát. Rozměry jeho pomoci jsou ale zatím skromné. Uvažuje se o jednorázové dávce ve výši 1250 Kč na ceny energií, případně o snížení či zrušení DPH na energie. To je ale problematické, protože něco takového neumožňují pravidla Evropské unie.
Foto: Shutterstock
To musí být pan Kovanda opravdový ekonomický odborník, když dokázal spočítat třetinu z obyvatel Česka. Veliká gratulace. Akorát že evropské poměry v Česku neplatí, Češi jsou téměř nejbohatší národ v Evropě, jen umí přímo mistrovsky “brečet” a dělat ze sebe chudáky, málem bych jim dal pětikorunu…
Ty jsi asi dementní Odeesák. Co na to říci .
Jirko, nedá se nic dělat, jste vůl. Howgh.
No jestli umí někdo brečet,tak jsou to státní zaměstnanci včetně zdravotníků.Ostatním ví,že jim je to stejně marný.
Jste asi zazobaný podnikatel nebo takzvaný dieler určitého zboží.Nebo se mýlím.Tak potom jste zhulený.
A když přisype Babiš, tak je plyn a elektrika zadarmo.
Státní ČEZ vyrábí kWh za 0,50 kč jako před rokem, ale stát, politici a akcionáři potřebují nažrat. A ti co nemají zdroje zdražují podle výrobců.
Nejsme v komunismu abysme kontrolovali kdo a za kolik vyrábí.
Fialovej hnus!
Nikoliv, estábákův hnus, ještě toho bude víc….