Jedním z velkých témat předvolebního boje bylo to, jak vysoký růst důchodů mohou senioři v příštích letech čekat. Jedna ze stran deklarovala, že do čtyř let to bude 19 tisíc korun, další to zaokrouhlila rovnou na 20 tisíc. Důchodcům se to jistě poslouchalo velmi příjemně, ale nutno říct, že jsou to pouhá čísla, která sama o sobě mají jen velmi malou vypovídací hodnotu. Pokud totiž nedodáte, s jak vysokou inflací a růstem průměrných mezd počítáte.
Poslední čtyři roky byly pro důchodce výjimečné
A právě v tom je v případě rychlého nárůstu důchodů zakopaný pes. Nejen česká, ale i světová ekonomika totiž podle všeho vstupuje do fáze rychlého hospodářského růstu, který však bude provázet vyšší inflace, než na jakou jsme byli v poslední dekádě zvyklí. Vidíme to ostatně už teď. Růst cen dosáhl pěti procent a podle ekonomů je třeba se připravit na ještě výraznější zdražování. Teprve nyní se totiž začnou do spotřebního koše promítat dramaticky rostoucí ceny energií.
V současné době činí průměrný důchod 15 351 Kč, přičemž platí, že ne všichni ho dosáhnou. Už jen rozdělení na muže a ženy přináší dosti odlišné výsledky. Vezměme to ale jakou danou veličinu, od které se odpíchneme. V příštím roce má důchod narůst na průměrných 16 200 Kč.
Vidíme tedy, že tempo růstu důchodů je poměrně značné. Pravdou ale je, že v minulých letech ho vláda ještě uměle podporovala nad zákonnou valorizaci. Díky tomu si důchodci přilepšovali nadprůměrně, tedy nad rámec růstu inflace a reálných mezd v ekonomice. Jejich životní úroveň se tedy zvyšovala.
2022 | 16 200,00 Kč |
2023 | 17 496,00 Kč |
2024 | 18 895,00 Kč |
2025 | 20 407,00 Kč |
Jízda pomalu končí
Jenže na podobné dárečky už s největší pravděpodobností nebudou peníze. Státní rozpočet bude zapotřebí konsolidovat a šetřit se bude na všech frontách. To ale neznamená, že se důchody nebudou vůbec navyšovat, ba právě naopak. V zákoně je ukotvena právě valorizace, která důchody navyšuje na základě skutečného vývoje ekonomiky. Smyslem valorizace však je pouze to, aby se hladina důchodů srovnala s hladinou cen a mezd.
A jak se valorizace počítá? Není to nic složitého. Vezme se inflace, tedy procentuální nárůst cen zboží a služeb za období v předchozím roce a k tomu se ještě připočte polovina nárůst reálných mezd. Vznikne procento, o které se důchody navýší. Z toho logicky vyplývá, že valorizace více přeje už tak bohatším důchodcům, protože jejich vyšší důchody se navyšují nominálně více než ty nižší.
Rychlý růst důchodů, ale pokles životní úrovně
A teď k jádru věci. Pokud přijmeme předpoklad zvýšené inflace v příštích letech, bude to nevyhnutelně znamenat nejen nárůst cen, ale také rychlý růst reálných mezd. Oba faktory, s nimiž zákonná valorizace počítá, se tak budou automaticky navyšovat. To může snadno vést k tomu, že se důchody budou zvyšovat o 7 až 8 % každý rok, aniž by na ně vláda musela jakkoliv sáhnout.
Pokud by se česká ekonomika v tomto módu nacházela další čtyři roky, což není vyloučeno, protože ekonomické cykly jsou i delší, může průměrný důchod vyrůst i významně nad 20 tisíc korun.
Budou z toho však mít důchodci radost? Nejspíše nikoliv. Ačkoliv jim valorizace dorovnává životní úroveň, zároveň platí, že spotřební koš seniorů je vůči zdražování výrazně náchylnější. Zatímco inflace se počítá ze stovek různých položek, pro průměrného důchodce je nejdůležitější to, kolik každý měsíc zaplatí za jídlo a energie. To jsou přitom položky, které se zdražují výrazně rychleji, než jaké je tempo indexované inflace.
Čtěte také: Důchodci se musí připravit na horší časy. Jejich životní úroveň se propadne
K čemu to povede? Není třeba nad tím dlouze dumat. Výše důchodů sice nominálně poroste, jejich reálná hodnota ale poklesne. Stejně tak i koupěschopnost a s ní i životní úroveň seniorů.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV
ANO, Babiš je v prdeli, konečně bude líp!
Maximalně pro zloděje darebáky a zbohatlíky volící darebackou bandu Spolu a pro zastánce a vítače migrošu ! 60% národa na ty to volby zle doplatí ale dobře jim tak ( kromě zhruba 37% kteří volili rozumem ) !
martine ty jsi pako, podle čísla(výše důchodu) nemůže nikdo určit zda se má líp nebo hůř, jedná se jen o jednu proměnou.
Bauerová je úplně blbá. To, kolik zaplatí člověk za jídlo a energie je rozhodující pro každého a ne jen pro důchodce. Naopak důchodce za jídlo oproti běžné rodině ušetří, protože má jeden příjem na jednoho člověka. V rodinách s dětmi tohle neplatí, obzvlášť když je žena na mateřské. A ruku na srdce, z těch stovek položek inflačního koše kupuje člověk běžně co? Lokomotivu?
Mužete nám to předvést jak se z duchodu 15 tis.kč bude te mít dobře když jen za byt a další poplatky zaplatíte 6 tis.kč dalšich 5 tis.zaplatíte za jídlo dalšich 1350kč doplatky za léky a zbyde vám 2.650kč !
15 tis. korun je důchod mojí matky, žije naprosto v pohodě. Zkuste se zeptat rodiny se dvěma dětma a běžným dělnickým platem, jestli jim zbývá dva a půl tisíce. Navíc, nehrajte na mě fňuknu s doplatky za léky. Platíte jenom do určité výše, přes tuto hranici peníze pojišťovna vrací. Jestli máte potřebu žrát předražené vitamínové doplňky, které pojišťovna neplatí, je to jenom Vaše volba.
má 15 tisíc, asi neumře hlady , ale barák ji pomalu padá na hlavu, vy příjem berete jako kapesné, tak to není důchodce bude mít například extra výdaje, protože už si toho nezvládne tolik udělat na baráku, nebo na kompenzační pomůcky, rodiny zase mají náklady zvýšené protože mají děti, které rostou a mladí se musí postavit na vlastní nohy a ne jen přežívat v mama hotelu do kterého jim ještě přispívá babička z důchodu.
Počítáme tady s Novákem nájem, tak nevím, co sem motáte nějaký barák. To samé platí o nějakém přispívání babiček mladým. To je snad nějaká povinnost? Nejlepší je další článek na Mixu, jak si důchodci nejsou schopni ani požádat o příspěvek na bydlení, na který mají nárok.
moje reakce byla na sumu 15 000, že je nějaké terno, stejně jako na reálné platy mimo velká města.
Běžný dělnický plat 30 tis. + plat manželky 20 tis. = 50 tis.kč čistá ruka – výdaje za měsiční platby složenek (byt atd.) 8 tis.kč za potraviny 4 lidé v pruměru 13 tis.kc měsičně = 21 tis.kč zustatek 29 tis.kč = přes 7 tis. na osobu.
Nevím, kde žijete, u nás firmy svorně nabízí mezi 23-28000 hrubého, byt 3+1 12000 Kč, nějak jste zapomněl započítat oblečení (dítě opravdu nevydrží v jedněch botách nebo tričku dva roky jako důchodce), školní pomůcky, náklady na zájmové kroužky, pojištění. Tyhle náklady asi nevidíte nebo vidět nechcete.
Žiji v Praze a ty platy jsou z Hradce Králové ( jde o bratra mé manželky a jeho manželky) a mají 2 děti 14-17 let. V Praze i 19letá prodavačka v Lidlu má nástupní plat 25 tis. hrubého a dělník v továrně pracující na 2 směny 36 tis. Řidič busu Mhd 38 tis. přesto na ty to pozice shání pracovníky…….
Pojďte do příhraničí jižních Čech, probudí Vás to do reality. Vlastně, co byste sem chodil, stačí si otevřít nabídky ÚP nebo prac. agentur. Slušné platy v Č. Budějovicích, v menších městech děs běs. Jak jsem psal těch 28000, to je u nás ve fabrice za třísměnný provoz.
No já byl nedávno v Borovanech a okolí(2dny) u Českých Budějovic a 2dny v Českém Krumlově – a při pokecu s místními v restauraci- hospodě s recepční nikdo extra nenadaval a z 90% byli v pohodě a spokojeni – jasně každý řekl kdyby jsme měli o 2 tis. více tak by jsme se nehněvali….😊 Ať se to Demo spolku líbí nebo ne od roku 2014 do jara 2020 jsme se měli dobře což ukázalo i to že v roce 2019 vycestovalo o více než 390 tis. Občanu na letní dovolenou k moři než v roce 2013……. + jen učitelum se zvedly platy za 6 let o v pruměru 14.500 tis. kč za poslední vlády Ods ( než padla v roce 2013) to bylo o 133kč !
Pokud je pro vás život jen práce, byt a jídlo, tak potom je to v pořádku.
Důchodový systém.
Důchodový systém je nastaven tak, aby chudí důchodci ještě více chudli a bohatí ještě více bohatli. Sociální nůžky se zásluhou ÚS rozevírají ještě více. Průměrný důchod bez započítání důchodů privilegované skupiny důchodců milionářů je mnohem nižší.