Češi v současné době odcházejí do důchodu nejpozději v 65 letech. To je aktuálně platný strop, pod který se spolehlivě vejdou všichni. Zdaleka ne všichni ale musí do penze odcházet tak pozdě. Obzvlášť v dnešní době, kdy společnost bohatne a začíná si uvědomovat cennosti volného času, se mnozí poohlížejí po možnosti, jak odejít do důchodu dříve a začít si užívat zasloužený odpočinek, dokud jsou ještě v dobré kondici.
Rozdíly v odchodu do důchodu jsou dnes značné. Zatímco některým nezbývá, než si počkat do 65. roku věku, jiní mohou dát vale práci už před šedesátkou. Faktem je, že lidé narození před rokem 1965 a část žen narozených před rokem 1972 mohou do důchodu odejít velmi snadno dříve. S každým dalším rokem po těchto termínech se však věk odchodu do důchodu plošně zvyšuje. Také je třeba znát pravidlo, že čím více dětí žena porodí, tím dříve do důchodu může odejít.
Každý zájemce se však do důchodu může dostat dříve. Nikoliv však do řádného, nýbrž do předčasného, který pochopitelně bude mít dopad na vaše důchodové příjmy. To už je však jiný problém, kdy předpokládáme, že zájemce o předčasný důchod finanční situaci nemusí tolik řešit. Například proto, že má našetřeno nebo je kvalitně penzijně připojištěn.
Kdy lze odejít do předčasného důchodu?
- Pakliže je váš řádný věk pro odchod do důchodu nižší než 63 let, můžete předčasného důchodu využít o tři roky dříve. Tedy nejdříve v 60 letech.
- V případě, že je váš řádný důchodový věk stanoven nad 63 let, je možné do předčasného důchodu odejít o 5 let dříve. Nejdříve však v 60 letech.
Teoreticky nejnižší hranicí, kdy může člověk odejít do předčasného důchodu, je 50 let. Ale ještě předtím, než se začnete poohlížet po možnostech, jak by toho bylo možné dosáhnout, řekněme si, že jde skutečně jen o teorii, které dnes už nedosáhnete. Týká se totiž pouze žen narozených před rokem 1943 s více než pěti dětmi. Takové ženy přitom už v důchodu dávno jsou. Pokud jde u muže, tam je nejnižší možný teoretický věk pro odchod do důchodu 57 let. Jde ale ještě o starší ročníky, a to konkrétně do roku 1941.
Přejděme tedy raději k reálným příkladům. Nejnižšího věku do důchodu mohou dnes dosáhnout ženy, které se narodily před rokem 1965 a zároveň porodily alespoň pět dětí. V jejich případě nastává termín řádného odchodu do důchodu v 61 letech. V případě žádosti o předčasný důchod mohou do penze odejít už v 58 letech.
Pokud jde o muže, ti žádné zvýhodnění na základě dětí nemají, a tak se musí smířit s výše uvedenými podmínkami. Z nich jednoznačně vyplývá, že nemohou do předčasného důchodu odejít dříve než v 60 letech.
Horníci odcházejí do důchodu dříve
Výše uvedené platí pro lidi v prakticky všech profesích, a to s jednou výjimkou. Tu mají dlouhodobě horníci. Ti kvůli své těžké práci mohou do důchodu odejít výrazně dříve, a to v závislosti na tom, kolik let v nehostinných podmínkách hlubinných dolů odpracovali.
Od roku 2016 platí zákonná úprava, která věk odchodu do důchodu pro horníky snižuje o 7 let těm, kteří mají odpracováno 3300 směn v hlubinných dolech. Vychází to přibližně tak, že horník narozený v roce 1965 může do řádného důchodu odejít v 58 letech.
Zajímavé jsou také podmínky pro práci v uranových dolech. Tato extrémně náročná a zdraví škodlivá práce už po deseti letech snížila věk odchodu do důchodu na 50 let. Faktem ale je, že po takové šichtě se tohoto věku málokdo dožil. Uranové doly jsou pochopitelně dávnou minulostí.
Co další náročná povolání?
Historicky zde existuje značné zvýhodnění horníků, což je profese, která pomalu, ale jistě zaniká. V příštích letech budou v České republice uzavřeny poslední uhelné doly. Politici tak stále hlasitěji zmiňují další možná povolání, která jsou náročná a jejichž vykonavatelé by měli být při odchodu do důchodu zvýhodněni. Mluví se například o zdravotních sestrách.
Odpracovaným rokům se nevyhnete
Pokud nepracujete v hornictví, musíte pro odchod do řádného i předčasného důchodu splňovat jednu klíčovou podmínku. A ta je mnohdy kamenem úrazu. Jde o minimální počet odpracovaných let, respektive placení důchodového pojištění. Ten je aktuálně stanoven na poměrně vysokých 35 let. Pokud jste takovou dobu nepracovali, žádost o důchod vám zamítnou.
Předčasný důchod a předdůchod
Pokud se rozhodnete využít odchodu do předčasného důchodu, je třeba si uvědomit, že budete kráceni na výši důchodu, a to na základě devadesátidenních cyklů. Čím více se vám jich sečte před termínem řádného odchodu do důchodu, tím více budete penalizováni.
Využít však můžete i takzvaného předdůchodu. Jeho podmínkou je však dostatek ušetřených prostředků v rámci penzijního připojištění či spoření. V předdůchodu vám tak peníze nevyplácí stát, ale čerpáte z vlastních fondů.
Do předdůchodu můžete odejít celých pět let před dosažením řádného důchodového věku. Pokud tak máte nárok na penzi v 63 letech, můžete s předdůchodem odejít na odpočinek už v 58 letech. Tato doba se však nepočítá do důchodového pojištění, je považována za vyloučenou dobu.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV
Víte, že jsme jediní v EU, možná i jediným státem na světě, který má funkční důchodový systém, kde je podmínkou pro odchod do důchodu odpracování až 35 let? Všude je to max. 25 let. Už teď je k vůli tak přehnané podmínce odpracování 35 let v problémech tisíce lidí, kteří to nemůžou splnit a důchodu se nedočkají, nejčastěji k vůli podlomenému zdraví. Kdysi u nás na odchod do důchodu taky stačilo 25 let práce, ale na 35 let nám to zařídili stejní šmejdi, co teď zase vyhráli volby. A světe div se, ti samí šmejdi ve volebním programu teď měli snížení této podmínky z 35 let opět na 25 let. Myslíte si, že ten volební slib splní? No, moc bych na to nesázel, když už jednou to zvedli.
Mně přijde 35 let normální. Začneš pracovat ve 25 a do důchodu jdeš v 60. A to ještě nezapočítávám studium
Sice budeš mít odpracováno,ale né věk
no dobře ale je odpracováno, o věk se nestaráš, ten se postará o tebe
Přijde vám to normální, pokud jste mladý/mladá.
Nevěřím že jsme jediní v EU kdo má mýt od makáno 35 let tomu nevěřím.
Tuším ve Francii je to i s náhradními dobami 40 let. Ovšem je rozdíl mezi důchodem Frantíka a Pepíka. Navíc, pravičáci u nás chtějí snížit dobu pojištění, protože nezaručí zaměstnanost. A pak sníží stávající důchody a všichni budou na almužně 13 tisíc
Jak je to v ostatních evropských zemích?Ve všech členských zemích EU musí občané pro přiznání státního důchodu dosáhnout důchodového věku a současně získat potřebnou dobu pojištění. Výši důchodu a dobu pojištění ovlivňují pouze příjmy, ze kterých bylo řádně odvedeno důchodové pojištění. Jestliže není jedna z těchto podmínek splněna, potom nevzniká nárok na státní starobní důchod. Pro některé občany v západní Evropě není přitom vůbec snadné získat potřebnou dobu pojištění, protože činí 30 i více let. Pro přiznání plného důchodu je v některých zemích potřeba v dané bydliště po stanovenou dobu (např. v Dánsku a Finsku 40 let), při nesplnění této podmínky je vyplácen poměrný důchod.
Existuje i snížená doba pojištěníV některých zemích je zavedena zvláštní snížená doba pojištění pro přiznání důchodu, v těchto případech je však důchod nízký. Zpravidla platí, že nižší dobu pojištění lze využít při dosažení vyššího věku než činí základní důchodový věk. Doba pojištění ovlivňuje i výši důchodu, čím více let pojištění občan získá, tím vyšší důchod bude mít. Státní důchod závisí nejenom na výdělcích, ze kterých je odvedeno řádně důchodové pojištění, ale rovněž právě na době pojištění. Dále v textu budeme u jednotlivých vybraných členských zemí EU rozebírat pouze základní dobu pojištění, kterou je potřeba splnit pro přiznání státního starobního důchodu.
Pramen: European Commission – Your Social Security Rights in EU
Do těch 35 let se vám počítají i roky studia. Takže když ukončíte v patnácti letech základní školu a do důchodu půjdete v pětašedesáti, zbývá vám padesát let produktivního věku. A odpracovat za padesát let alespoň pětatřicet roků snad není zas tak nic složitého, ne? Pořád se přitom můžete patnáct let flákat a pobírat sociální dávky.
Započítává se pouze ukončené studium a myslím, že se to počítá až od 18.
Janinka
No to si tady, ale žijeme, co? A proč je tady tolik lidí, kteří tyhle šmejdy pořád volí nebo jsem to jenom já, kdo se cítí jako obyčejný pracující člověk a ti ostatní okolo mě jsou již dávno za vodou???
Takže do duchodu chcete?žádný 1-nejsou lidi v robotárnách 2-nejsou peníze 3-duchodce nemá rád ODS 4-duchodce je potencionální volič Bureše a Ods si chce vádu užít teda alespon do předčasných voleb
1- lidi je jak sraček 2- penez je jak sraček 3- to by nevyhralo ODS 4- duchodce je potenciál pro všechny a tesim se do duchodu uz aby to bylo penez bude dost..!
příklad – mamina 3 dětí a přesto, že se narodila před 1967, důchodový věk je 64 let + 8 měsíců. A protože ČSSZ škrtla 8 let rodičovské dovolené, rok na UP (s 3 dětmi nemožné práci sehnat) a odpracované roky před 1989, tak těch 35 potřebných let bude splněno ve věku 64 let (a těch se ženy v této rodině nedožívají). A že po padesátce se tělo ozývá často, neb bylo dost vytíženo, tak by člověk měl zvolnit, bohužel bez šance
To, co píšete, je naprostý nesmysl. Nikdy vám nemohla sociálka škrtnout roky řádné rodičovské dovolené. A už vůbec ne roky odpracované před rokem 1989.
V USA je podmínkou k získání základního důchodu věk 65 let a 10 let pojištění. Jenže když jste staří, těch 10 let nestihnete odpracovat, než vám dojdou síly úplně. Pokud jde o české důchody, příslib důchodu byl veřejný slib, který ČR popřela a lidem v těsně předdůchodovém věku úplně změnila podmínky. Český stát, coby následník federativního Československa obelhal mnoho starých lidí a nechal je úplně bez zajištění. Lhali také o tom, že budou uznávat nároky zpětně, pokud si člověk zažádá později. Mezi tím se ale zase ještě zpřísnily podmínky, a tyto nároky ČSSZ přestala uznávat vůbec. Takže můj případ, žena, se 4 vychovanými dětmi, VŠ a 27 lety pojištění v ČR je bez českého důchodu. Když jsem měla první nárok odejít do důchodu, stačilo to. Nemohla jsem to vyřešit, žiji v zahraničí, nakonec mi nedali důchod žádný. Je to zločin.
To se dalo čekat, že se doba pojištění sníží. Ročníky narozené v 50letech to musely díky pravičákům dotáhnout na těch 35 let. Ovšem započítávalo se i vzdělávání od 18 let. Proto moje celková doba pojištění i s náhradnímidobami činí pohádkových 46 let. Tak tomu nějak nerozumím, proč dnešní mladí nedají těch 35, zvlášť má-li se opět započítávat škola. Holt se jim asi nechce makat a pravice je ještě podporuje. Pravice byla vždy o zásluhách, není to jen zlodějina na těch nejslabších
V lednu mi bude 61 let a chci jít do předčasného důchodu
Jen nevím jaký procenta budou sražený z důchodu
Můj měsíční výdělek v čistém byl tak kolem 1500 tisíc teď mám invalidní důchod a tam je 7333 korun
Také nemám odpracovaných 35 roků na sociálním zabezpečení mí řekli že půjdu do důchodu 69 mám 4 děti práce nebyla všechno se privatizovalo fabriky se rozpadly práce nebyla kam jsem měla jít pracovat půjdu do důchodu 69 to už budu prdět do země 35 jděte do prdele parchanti
to jste naposled pracovala v roce 1989 ???
1500 tisíc = 1500 000 jeden a půl milionu
dobrý den, zajděte si na ČSSZ, oni Vám to tam spočítají, kolik to bude
delnik do 64let netahlo policajt a velke deti hrajici si na vojaky brzky duchod a vysluha to je vysmech lidem
máte pravdu, ale obojí nedostanou současně
Dokud jsou peníze na povaleče, parazity a příživníky, pak MUSÍ být peníze pro důchodce. Jinak nám politici lžou. A na co reforma? Mlaďasové v řživotě 35 let pracovat nebudou, tudíž budou bez důchodu. A je po reformě.
😀 😀 😀
právě PROTO, že jsou peníze na povaleče, parazity a příživníky, pak už logicky NEJSOU peníze pro důchodce!
ano, (nejen) POLITICI LŽOU; to souhlasí! 😀
Tento měsíc bych měla nárok na starobní důchod. Bylo mi přidáno, asi za odměnu, dalších devět let navíc. Mám dvouletou vnučku, která musela do jeslí a rodiče do seniorcentra. Spočítal někdo, kolik stojí stát jesle a domy s péčí pro seniory? Provoz, energie, personál atd. Jde to do astronomických částek a přitom stačilo nechat odchod do důchodu tak jak byl, vnučku bych pohlídala zdarma a rovněž své staré rodiče. Vážení, tak tady utíkají peníze a jeslí a seniorcenter je stále málo, Hana.
já jdu o dva roky dřív, atˇse můžu starat o maminku, nechci jí dát do domova důchodců.Vím, že na důchodu ztratím hodně peněz. Mám odpracováno 40 let…
a o děti a rodiče se musí starat CIZÍ lidi!!!
A komu toto opět nahrává. Obyčejná rodina si nemůže dovolit tolik dětí. Abychom mohly jít dříve do důchodu. Tak nám neubývá než makat až do konce.