Byl to jeden z největších předvolebních taháků Donalda Trumpa a jeho poradního týmu v čele se Stephenem Bannonem. Na hranicích s Mexikem měla vyrůst obří zeď s cílem zamezit nelegální migraci do USA. Jak se ale po zvolení Trumpa prezidentem ukázalo, stavba této “úžasné skvělé zdi”, jak ji sám nazýval, nebude tak jednoduchá. Nejprve se prezident naivně snažil přesvědčit mexickou vládu, aby si zeď postavila za své prostředky sama. Přestože jí hrozil sankcemi, nakonec neuspěl. Se zlou se potázal také v Kongresu, který mu na stavbu schválil jen drobné, namísto požadovaných miliard.
Velmi úspěšná sbírka
Do věci se tak na podporu prezidenta vložily různé nacionalistické organizace a začaly na stavbu zdi pořádat sbírky, aby si ji národ mohl vybudovat svépomocí. Jednu z těch nejúspěšnějších měl na svědomí jistý Brian Kolfage, válečný veterán, který v Iráku přišel o ruku a obě nohy. Na to Američané slyší, a tak do sbírky postupně naposílali 25 milionů dolarů, tedy přibližně 550 milionů korun. Pochopitelně s vizí toho, že veškeré prostředky půjdou na stavbu oné zdi, kterou si nemalá část bílých konzervativních Američanů skutečně přeje.
Je otázkou, jaké měl Kolfage zpočátku úmysly, jisté ale je, že skutečný účel sbírky se změnil nejpozději poté, co na palubu přizval velké jméno v podobě Stevena Bannona. Tento striktní konzervativec vedl Trumpovi kampaň a následně získal i post hlavního poradce v Bílém domě, odkud se však po řadě skandálů nakonec poroučel. Neoficiálně ale prezidentovi stále kryl záda, byť, jak se nyní ukazuje, spíše využíval jeho přízeň k tomu, aby se sám obohatil.
Akční zatčení na jachtě čínského miliardáře
Bannon podle newyorské prokuratury založil síť nadací a firem, které měly za cíl jediné: vytáhnout ze sbírky prostředky pro soukromé účely. Takto mělo dojít ke zpronevěře desítek milionů, kdy si je mezi sebe dělili jak Kolfage, jenž podle svých sociálních sítí žil velmi okázalým způsobem života, tak právě Bannon. Oba jsou teď obžalování z finančního spiknutí a praní špinavých peněz. Každému z nich pak hrozí až 40 let strávených ve vězení.
Na absurditě celému případu pak dodává i místo, kde policie zatkla Stevena Bannona. Rozhodla se pro akci na moři, kdy Bannona na své jachtě zrovna hostil čínský miliardář Kuo Wen-kuej. Ten je ve své vlasti obviněn z korupce, ale podařilo se mu včas uniknout. Právě s Bannonem vyhlásil Kuo Wen-kuej v červenci novou čínskou exilovou vládu.
Steven Bannon je aktuálně na svobodě, protože byl z vazby propuštěn na kauci ve výši 5 milionů dolarů. Nesmí ale opustit Washington.
Foto: Facebook Stephena Bannona