Česká republika je v šoku z toho, jak vysoký přírůstek nakažených koronavirem hygienici zaznamenali za uplynulý pátek. Číslo 506 případů výrazně převyšuje denní přírůstky na vrcholu první vlny epidemie a dává jasně najevo, že situace v zemi se rychle zhoršuje. To připouští i vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymua. Podle něj je patrné, že se v posledních týdnech zvyšují denní přírůstky, přičemž průměr je zatím kolem 250 nakažených denně. Už dříve přitom Prymula jako kritickou uváděl hranici 400 případů denně, k níž se teď rychle přibližujeme.
Virus je zatím pod kontrolou
“Ohniska nejsou velká, ale jsou skutečně poměrně plošně,” uvedl Roman Prymula na Radiožurnálu. Podle něj přibývá nejvíce případů mezi lidmi, kteří se vracejí z dovolené. Koronavirus se také rychle rozšířil mezi sportovci, kteří spolu tráví hodně času a sdílejí relativně těsné prostory. Šíření nemoci prý zatím není dominantně komunitní a daří se používat chytrou karanténu, která byla v posledních týdnech častým terčem kritiky. “Ohniska jsme schopni mapovat a kontakty nalézt,” uvedl však Prymula. Podle něj je důležité také vnímat to, že počet případů s vážným průběhem nemoci je stále relativně nízký, byť i ten postupem času roste.
Čtěte také: Rekordní počet nakažených koronavirem mění situaci. Vrací do hry zrušená opatření a způsobí zmatek
Lidé nebudou přísná opatření respektovat
Podle někdejšího hlavního epidemiologa nebylo úplně šťastné, jakým způsobem ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo nová opatření platná k 1. září, které pak muselo na tlak veřejnosti i premiéra Andreje Babiše rychle revidovat. “Pokud vyhlásíte nějaké opatření, které bude ignorováno, tak to nemá smysl,” uvedl Prymula, o kterém je známo, že nemá dobré vztahy s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem ani jeho vrchním epidemiologem Rastislavem Maďarem.
“Vnímáme také to, že tady dneska je možná i většinový názor v národě, že není potřeba dělat takto restriktivní opatření, protože klinický průběh je mírný,” poukázal na to, že lidé se koronaviru přestávají bát a nejsou už ochotni mu tolik obětovat. Roman Prymula říká, že plošné zavádění povinnosti nosit roušky se bude řídit podle takzvaného semaforu ministerstva zdravotnictví tak, jak to původně navrhovali hygienici. Celostátní opatření nastanou pouze tehdy, kdyby přibývalo lidí s těžkým průběhem a hrozilo by přetížení zdravotnického systému.
Foto: vlada.cz