Stavíte nebo chystáte rekonstrukci? Pokud nejste závislí na společném vytápění více bytových jednotek, budete pravděpodobně řešit jak a čím topit. Zásadní otázku pak tvoří výběr vhodného kotle. Ten ovlivní nejen komfort bydlení, ale také finanční náklady, náročnost obsluhy a podobně. Jak vybrat kotel na vytápění domu?
Výběr kotle podle typu paliva
Tepelné pohodlí patří mezi nejdůležitější požadavky na kvalitu bydlení. O to víc, když většina území naší republiky vyžaduje vytápění alespoň po polovinu roku, některé oblasti (zejména ve vyšších polohách) pak valnou většinu roku. První myšlenku byste pak měli věnovat tomu, čím vlastně budete topit. V úvahu přicházejí základní čtyři typy topiva:
- Dřevo,
- uhlí,
- plyn,
- elektřina.
Topení dřevem
Tento typ topení se může vyplatit v podstatě ve chvíli, když splňujete několik požadavků. Předně, že máte dostatečné prostory k tomu, kam tento typ topiva umístit. Dále je vhodné pro ty, kdo k němu mají běžně přístup. Navíc se jedná i topivo, které se finančně vyplatí spíš ve chvíli, kdy si ho sami zpracujete. To znamená, že jej musíte dovést, nařezat, naštípat, uskladnit a pak přes zimu zase nanosit do domu, stále rozdělávat oheň nebo jej hlídat, aby nevyhasl. Jedná se tedy i o požadavek na fyzickou zdatnost. Topit dřevem vás bude stát hodně sil a také hodně času. Ale stále může patřit mezi nejvýhodnější způsoby vytápění.
Topení uhlím
Cenově relativně velmi příznivou variantou vytápění je topení uhlím. Uhlí ovšem nepatří k ekologicky nejpřijatelnějším řešením, takže jako topivo je již nějakou dobu v hledáčku různých snah o regulaci. Proto pořídit si nový kotel na tuhá paliva na topení uhlím už za několik měsíců nebude vůbec možné. Totiž zákaz dostanou tuhá paliva 1. a 2 emisní třídy.
INFO BOX
Zákaz bude v České republice platit od září 2022 a vztahuje se na používání kotlů 1 a 2 emisní třídy (nebo emisní normy kotlů). To ale není všechno, zákazu podléhají i kotle starší výroby (než roku 2003), které označení třídy vůbec nemají. A mimo to samozřejmě podomácku upravené typy kotlů. Pokuta za starý, popřípadě neoznačený kotel, se pak může při kontrole vyšplhat až na 50 000 Kč.
Topení plynem
Plyn nabízí relativně levné a ekologické vytápění. Hlavní výhodou je ovšem bezesporu naprostá nenáročnost obsluhy kotle. Pro ještě větší úsporu je možné pořídit si pro topení plynem kondenzační plynový kotel.
Topení elektřinou
Elektřina je nejvíc pohodlný způsob, jak si doma dopřát teplo. Vyžaduje minimální obsluhu, ale na druhou stranu nemusí patřit mezi nejlevnější. Hodí se proto spíše do nových domů, které jsou dostatečně zatepleny, do pasivních domů nebo dobře technicky řešených prostor, které se nepotýkají s tepelnými ztrátami.
Jak vybrat kotel podle ceny?
Pokud jste si odpověděli na to, jakým typem topiva budete řešit vytápění domu, můžete vybírat konkrétní model kotle. Mezi nejlevnější a také na obsluhu nejméně náročné patří elektrický. Pokud budete chtít velkou návratnost investice u kotlů na tuhá paliva, pak se soustřeďte na ty typ, které splňují náročné normy, a především u kterých nebude v budoucích letech hrozit povinná výměna.
Pokud váš dům trpí nějakými nedostatky (například stará okna nebo neřešená izolace), počítejte s většími tepelnými úniky a rozhodně neřešte vytápění levnými přímotopy. Nevyplatí se vám. Úspora totiž není jen o tom, v jednom okamžiku uspořit peníze za laciný nákup, ale aby vám na bankovním účtu zůstalo víc peněz i v následujících letech.
Je lepší plynový nebo elektrický kotel?
Oba typy mají své klady, a to především v minimální obsluze. Elektrický kotel navíc nevyžaduje pravidelné servisní úkony, protože z něj neodchází do ovzduší žádné spaliny. Plynový kotel je také přívětivý k obsluze, jen je nutné řešit pravidelný servis a revizi spalinových cest. Pokud budete chtít porovnat další výhody nebo nevýhody, je dobré zkusit přehledné srovnání kotlů, které s ideálním výběrem vhodného kotle pomůže nejvíce.
Něco na tom bude !
Co to tady zase melete za píčoviny? Zakazují topení uhlím, chtějí v brzké době zakázat topení dřevem i plynem, tak co asi zbejvá?