Kromě toho, že se v Chorvatsku neustále zhoršuje epidemiologická situace spojená s koronavirem, kdy některé země už nedoporučují do této oblíbené dovolenkové destinace jezdit a i Česká republika před ní varuje, sužují zemi také další rány. Jak informují místní média, objevilo se zejména na plážích kolem Dubrovníků v moři značné množství výkalů. Podobný problém hlásí i oblíbený ostrov Korčula. Úřady už dotyčné pláže uzavřely, protože fekáliemi kontaminovaná voda je nebezpečná zdraví, zejména pak v případě dětí.
Nadlimitní výskyt střevní bakterie v moři
“Provedli jsme analýzu a podle jejích výsledků jsme zjistili, že v moři je více bakterií escherichia coli, než jaké jsou limity. Testy budeme opakovat, dokud nebudeme moci říct, že nebezpečí pominulo. V tomto případě koupání nelze doporučit,” uvádí chorvatský Ústav veřejného zdraví.
Escherichia coli není sama o sobě nebezpečnou bakterií, ale vyskytuje se v hojné míře v zažívacím traktu lidského těla. Proto se podle její přítomnosti ve vodě dá zjistit, nakolik je moře znečištěno fekáliemi. Například na ostrově Korčula byla u Hotelu Park 11. srpna zjištěna kontaminace fekáliemi. Postupem čase se kontaminace rozšířila i na okolní pláže. Podle informací chorvatských médií může kontaminace souviset s problémy, které v zemi panují s odpadními vodami a potrubím. Na některých místech bylo znečištění viditelné pouhým okem, jak ukazují obrázky na Twitteru.
Six #Dubrovnik beaches polluted with seweragehttps://t.co/755ef3gjy3 pic.twitter.com/d9pLH6D7Ln
— The Dubrovnik Times (@DubrovnikTimes) August 21, 2020
Mezi uzavřené pláže v okolí Dubrovníku patří pláže Sumartin Bay, Šulič, Danče, Vis 2, Hotel Rixos a Hotel Bellevue.
Dětem hrozí impetigo
Koupání v takto znečištěné vodě rozhodně neprospívá zdraví. Zejména děti si z cachtání mohou odnést nepříjemné následky. Mohou totiž onemocnět takzvaným impetigem, což je silně nakažlivé onemocnění, které způsobují stafylokovové a streptokokové bakterie. “Malé děti jsou k tomu náchylné. Jejich pokožka je citlivá a bakterie se v ní snadno množí. Mohou tak mít hnisavý zánět povrchové vrstvy kůže,” uvedla chorvatská dermatoložka Vesna Lamerová.
Pro Chorvatsko každopádně nejde o dobrou zprávu. Země se od začátku koronavirové epidemie potýká se závažným propadem turistické ruchu, který příliš nevylepšují ani aktuální zprávy o tom, že se koronavirus v zemi začíná rychle šířit.
Foto: Freepik