Možná že moderní lidstvo výrazně pokročilo ve studiu vesmíru, přesto toho o něm stále víme zoufale málo. Některé úkazy, které se tak v široširém vesmíru odehrávají vzbuzují ve vědcích i laické veřejnosti údiv i mnoho dalších otázek. O to víc nás pak zajímá, co se děje s nebeskými tělesy, které jsou podobné naší Země nebo třeba našemu Slunci.
Mohutná erupce na vzdálené hvězdě
Vědci ve vesmíru často zkoumají hvězdy, které jsou podobné našemu slunci, a planety kolem nich, neboť by na nich mohl být život. Tak se dostlali i k hvězdě EK Draconis, kterou najdeme v souhvězdí Draka. Hvězda se velmi podobá našemu Slunci, a proto ji vědci začali sledovat. K jejich překvapení, však v roce 2020 došlo na EK Draconis k mohutné erupci, která byla dramaticky silnější než všechny výbuchy, které známe ze Slunce nebo z obdobně velkých hvězd.
Znamenala by taková reakce na Slunci riziko pro nás?
Ano. Explozi na EK Draconis předcházela silná bouře a následně hvězda vyvrhla do svého okolí velké množství koronární hmoty. Podobná událost sebou nese vysoké elektromagnetické i radiační záření. I menší sluneční bouře na našem Slunci může negativně ovlivnit naše komunikační a elektrorozvodné sítě. V případě podobně velkého výbuchu, jako byl ten na EK Draconis by už byla v přímém ohrožení i zemská atmosféra a nebezpečí pro život na Zemi by bylo opravdu velké.
Hrozí podobná událost i na našem Slunci?
Přestože je EK Draconis velmi podobná Slunci, je výrazně mladší než naše hvězda. Vzhledem k tomu se vědci domnívají, že Slunce je stabilnější, neboť mladší hvězdy mívají tendence k prudším a intenzivnějším reakcím. Riziko, že by k podobně velkému výbuchu došlo i na Slunci je tedy výrazně nižší.
Avšak to, že lidstvo vidělo tuto dramatickou událost takřka v přímém přenosu, vzbudilo mnoho otázek a další hypotézy. Například se spekuluje, zda je možné, že v minulosti docházelo k podobně masivním erupcím i na Slunci. Pokud tomu tak doopravdy bylo, mohlo to mít vliv na blízké planety. Například narušení kdysi husté atmosféry Marsu mohlo být ovlivněno podobnou událostí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Space.com
Samozřejmě, že je země v ohrožení. Poslední dva roky zdá se nejvíce. Co?
ek draconis je od zeme 112,4 svetelnych roku, takze jakek “primej prenos”?
No jo, ale oni napsali “takřka v přímém přenosu”, čímž připustili to drobné zpoždění mezi událostí a přijmem.