Málokoho z nás nefascinují starověké mumie, které byly při archeologických vykopávkách nalezeny. Jenomže už méně lidí přemýšlí o tom, jaké nebezpečí s sebou tyto nálezy přináší. Přestože toho o historii víme díky všem nálezům poměrně mnoho, stále nevíme vše. Například to, jaký dopad by měly na lidstvo viry, které mohou být v mrtvých tělech ukryty.
Riziko, které zkoumání mumií přináší
Proces mumifikace je vskutku fascinující, tedy až do chvíle, než si uvědomíme, že kromě toho, že se mumifikováním zachová tělo a oblečení, mohou se zachovat také viry a bakterie. Zejména u mumií, které pocházejí z chladnějších klimatických oblastí. Zima a chlad totiž napomáhají virům přežít. Co by to pro lidstvo mohlo znamenat? Pojďme si ukázat konkrétní případ, který se skutečně stal.
Nejobávanější viry historie
Víte, která nemoc byla v minulosti pro lidstvo nejobávanější? Řeč je o pravých neštovicích. Na lidské tělo měly zničující účinek. Jen ve 20. století zabily mezi 300 až 500 miliony lidí. Projevovaly se vyrážkou, která pokryla celé tělo a byla doprovázena horečkou, bolestmi hlavy a malátností. Po několika dnech se vyrážka zhoršila natolik, že byla kůže pacienta pokryta hnisavými puchýřky. Spousta lidí zasažených pravými neštovicemi umřela na komplikace, které se přidaly k symptomům nebo na celkové selhání organismu.
Litevské mumie postižené pandemií pravých neštovic
Bližšímu bádání pravých neštovic se věnoval tým vědců z Univerzity v Ontariu. Zkoumali DNA vzorky, které odebrali z mumie, co pocházela ze 17. století z oblasti dnešní Litvy. Jednalo se o tělo malého chlapce, u něhož bylo po důkladném zkoumání zjištěno, že příčinou smrti byly právě pravé neštovice. Jak toto zkoumání dopadlo? Ukázalo se, že vzorky pravých neštovic, které byly z mumie získány, jsou velmi podobné jejich moderní verzi. Naštěstí ale byla ve 20. století vyvinuta vakcína, co pomohla k vymýcení pravých neštovic. Roku 1980 Světová zdravotnická organizace prohlásila, že pravé neštovice byly úspěšně vymýceny.
Mohou viry zachvátit lidstvo?
Pravé neštovice tedy pro lidstvo nepředstavují hrozbu, ale je možné, že by byly objeveny vzorky virů, které jsou pro moderní společnost neznámé, a tím pádem natolik nebezpečné, že by způsobily celosvětovou pandemii? Jak již bylo zmíněno výše, pravděpodobnost, že by viry a bakterie přežily, je mizivá. Muselo by totiž být nalezeno mumifikované tělo, které by pocházelo z chladného, ale zároveň suchého podnebí. Navíc by stáří nesmělo přesáhnout hranici 10 000 let.
Pravděpodobnost, že se celosvětově rozšíří nějaká nemoc, kterou by způsobilo nalezení mumie člověka, co na danou nemoc zemřel, je velice nízká. Pokud by se to ale přeci jen přihodilo, z nalezených virů by bylo možné díky moderním technologiím vytvořit záhy protilátky.
Foto: Shutterstock, zdroje: Science, New Scientist
Viry z můmií, ledovců a z netepýrů a z vesmírného prachu a bububu. Že Vás to dokolečka dokola baví.
Ten podvod o virologii ještě většina akceptuje a věří tomu. Mnozí však, už vidí věci odlišně.