Slyšeli jste již někdy o přehradě Monticello, konkrétně o tom, že se v ní nachází The Glory Hole? Co to je, k čemu slouží a kde se vzala?
Netradiční regulace odtoku vody z přehrady Monticello
V padesátých letech dvacátého století byla v Kalifornii, v oblasti Napa County, postavena přehrada Monticello, která měla sloužit k ochraně okolí před povodněmi. Zajímavostí této přehrady je, že k regulaci odtoku vody z přehrady nebyl postaven tradiční boční žlab, nýbrž přepadová díra. Ta měří v průměru 22 metrů, její spád dosahuje délky 61 metrů a v místě, kde ústí do potoka Putah Creek, měří v průměru 8 metrů.
The Glory Hole v akci
Této netradiční zvonové výpusti se začalo přezdívat The Glory Hole, a v případě, kdy hladina vody v přehradě stoupne vlivem nadměrných srážek, dochází k opravdu zajímavé podívané. Voda se totiž začne z přehrady odčerpávat právě pomocí oné The Glory Hole. Vlivem velkého množství vody vznikne obří vír, který vypadá vskutku velkolepě.
Černá díra, pekelný vchod či brána do pekla
Kromě svého oficiálního označení se výpusti v přehradě přezdívá také černá díra, pekelný vchod či brána do pekla. Nicméně za dobu své existence se stala osudnou pouze jedné plavkyni, která nedbala výstrahy a obří díra ji pohltila. Její mrtvé tělo vyplavalo až po dvaceti minutách v řece Putah Creek na druhé straně propusti. Dodnes není zcela jasné, zda se jednalo o nehodu, nebo sebevraždu. Okolí pekelné díry je ohraničeno bójkami, za které nesmí lidé, lodě ani jiná plavidla.
Chcete-li vidět obří přepadovou díru v akci, vyrazte k okolí přehrady Monticello na sklonku jara, to je údajně hladina vody nejvyšší. Je pravděpodobné, že odčerpáváním vody vznikne onen velkolepý vodní vír. Ale i když v The Glory Hole právě není vodní vír a hladina přehrady je klidná, rozhodně stojí Monticello za návštěvu.
Foto: Shutterstock, zdroj: Atlas Obscura
Nebo si zajeďte na přehradu Olešná u FM. Nic tak,, velkolepého”, ale princip přepadu vysoké hladiny vody stejný. Neohromil autor…
To nic není, u nás ve státním rozpočtu jsou mnohem větší černé díry při státních zakázkách.
Pamatuji si, když na MZ (tehdy ho vedl Schwarzenberg z TOP09) jakýsi úředník dostal na stůl k potvrzení zakázku, související s IT. Protože o těchto produktech něco věděl, což nikdo nepředpokládal, pustil se do toho, rozpracoval požadavky, kontaktoval případné možné dodavatele, zjistil ceny, za jaké by to mohli udělat a dostal se na 12% ceny, kterou dostal na stůl. Neprošlo to. A jak dopadl ten úředník? – vyhodili ho.