Asi už jste slyšeli o tom, že pivo je vlastně zdraví prospěšný nápoj a že tedy nemusíte míž výčitky svědomí z toho, že si občas “pár kousků” dopřejete. Na druhou stranu ze všech stran slyšíme, jak je alkohol nebezpečný. Kde je tedy pravda?
Pivo prospívá organismu
To je pravda – ovšem jen tehdy, pijete-li ho v omezené míře. Okřídlené „jdu na dvě“ by nemělo být nadsázkou, ale realitou. Pokud si budete pravidelně dopřávat dvě piva, pravděpodobně budete z pití tohoto nápoje spíše benefitovat. Při vyšších dávkách alkoholu už budou rizika růst a tělo bude spíše trpět.
Navíc tvrzení, že je pití piva „zdravé“ platí pro lidi, kteří jsou zdraví a běžné tělesné konstituce. I mezi nimi se mohou nacházet výjimky, které špatně snášejí alkohol a mají problém s jeho odbouráváním – ti by se měli samozřejmě pití alkoholu dlouhodobě vyhýbat.
Pivní pozitiva
Různé výzkumy ukazují, že pravidelné a přiměřené požívání piva může omezit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Na druhou stranu se jeho konzumace zase ukazuje jako riziková v případě vzniku rakovin.
Co však víme s jistotou je, že pivo obsahuje řadu vitamínů a důležitých živin. Jde především o často zmiňované vitamíny skupiny B, ale také o železo, hořčík či zinek. Bez debat je také dobré pro zažívání, neboť podporuje metabolické procesy v těle. Pivo má také schopnost člověka zasytit (pozor však na to, že se po něm snadno přibírá na váze).
Bezpečná dávka alkoholu
Mezi lidmi koluje informace o tom, že pokud pijeme s mírou, je to vlastně zdravé. Říká se, že bezpečné a zdravé jsou pro muže dvě a pro ženy jedna jednotka alkoholu denně, což znamená zhruba 2 piva či dvě dvojdecky vína pro muže a jedna pro ženy. Pokud se tím chystáte řídit, měli byste vědět, že se počítá s tím, že alespoň dva dny v týdnu budete zcela abstinovat.
Navíc je nutné zmínit, že žádná dávka alkoholu není zcela bezpečná. I při požívání tohoto zdánlivě nízkého množství alkoholu si totiž můžete zadělat na závislost, především pokud k tomu máte predispozice.
Foto: Shutterstock, zdroj: NICS Well
Bezpečné, nebezpečné. Mateřská školka. Ať si každý dělá co chce! Nadzvedává mě, vždy cokoliv co se děje ve státě a ve světě údajně ,, pro mou bezpečnost”. Nemám zájem o tuto péči. Ať se ti samaritání na mě vyse.ou. A mí spoluobčané jakbysmet. Komu se nelíbí můj životní postoj, ať se jde bodnout a zbytečně se tu kontra nevykecává. Já reaguji na článek, ne na některé zdegenerované diskutéry, které mám na háku i s jejich slinty, kdy musí stále někoho za názor napadat. Ubožáci. Tam reagujte na chlastání piva denně, ne na mě. Odchod.
Vše je otázka názorů. Pokud vím Španělé , Francouzi a Italové pijí třeba víno taky denně mnozí třeba před obědem. Dokonce ve Francii je povoleno mít 0,3 promile a řídit. Tedy podle autora jsou ony tři národy závisláci na vínu. Nevím o tom že by jim to škodilo ? Podle mne pití alkoholu v malém už zmíněné 2 piva denně pro muže a 1 pro ženy nebo 4 dcl vína u mužů a polovička u žen škodit nemohou i když takový člověk je vlastně závislý na oné dávce. Bylo by zajímavé udělat třeba pokus s jistou množinou lidí po dobu 40 let a sledovat třeba 100 lidí abstinentů a 100 lidí kteří denně vypijí 2-3 piva nebo 4 dcl vína. Pak porovnat kdo je na tom zdravotně lépe a kdo hůře.Apropos pokud jde o lahodnou kávu ani zde se nemohou vědci-lékaři shodnout zda je zdravá či nikoli a kolik se jí má pít ? Opět podle mne v malém tedy 2 denně nemohou zdravému člověku škodit !
Můj poněkud svérázný strejda se narodil v roce 1898, začal kouřit cigarety (bez filtru) v 9 letech a začal pít pivo, víno i alkohol ve 14 letech. Přesto se dožil 96 let ve zdraví. Příbuzný onkolog mně naplno řekl, že ty dnešní zdravotní problémy lidí s oběhovým systémem a že mají rakoviny je vinou stresu a hlavně ze špatného jídla, plného náhražek a rakovinotvorné chemie.
Muže být co píšete ale hraje zde roli i genetika. Já jsem kdysi před 45 léty četl že u kuřáků má každý 8. rakovinu plic u nekuřáku každý 300. Můj syn nedávno zemřel právě na raka plic bylo mu necelých 33 let. Nikdy nekouřil dbal o své zdraví. Čili jednak platí co píšete o té chemii a také u nás v rodině z otcovy strany byla rakovina u jeho sourozenců a rodičů. Takže u mého syna bohužel zapracovala i genetika ale zase můj otec se dožil takřka 90 let přitom v 72 překonal 2 raky (prostata a tl.střevo). Nikdy nekouřil taky.
lubajs. Můj děda se narodil 1890, prodělal 1 světovou válku jako legionář. Kouřil partyzánky, pivo, alkohol a hrál mariáš a kulečník v začouzené hospodě. Dožil se 92 let. Nepamatuji že by si na zdraví stěžoval. Doktora neznal.
Cha, to je náhoda! Můj děda se taky narodil v r. 1890, taky byl legionář a mastil to přes celou Rus. Nalodili je potom ve Vladivostoku a šup lodí do Evropy. Když nás obsadili Němci, byl penzionován, protože to byl soudní úředník a legionáři nesměli být ve státní správě. Po válce se dal k myslivcům, lítal po lese,pivo pil každý den a kouřil dýmku a doutníky. Doma pivo neměli, na pivo chodil do hospody “Na panské”. Do konce života byl zdravý a doktory neznal. Umřel v nedožitých devadesáti z blbosti druhých, jinak by tu byl do stovky. Ale strava byla jiná, bez toho svinstva, které je dnes. A i to pivo bylo jiné. Desítka měla cca 2,8 % a byla dobrá, dnes má přes čtyři a nedá se pít. To samé platí o 11, 12. JoJo, byly to zlaté časy.
Pivo oficiálně není alkohol. 20 let je zařazeno mezi nápoje. Pivo si dávám téměř denně 50 let. Točené i lahvové. Nemám žádné vážné zdravotní problémy. Tvrdý alkohohol si už 30 let nadávám.
S určitými výhradami bych i souhlasil!!!!!!!!!