Každý člověk, který kdy spatřil pyramidy, zřejmě oněměl úžasem nad jejich majestátností. Ani zdaleka to však nemusí být jen jediný div světa, který se v Egyptě nachází. Co když je pod zemí, možná přímo pod pyramidami, ukryt labyrint rozsáhlejší než cokoli jiného, co kdy lidstvo vystavělo?
Hérodotos a zmínky o labyrintu
O jakémsi obrovském podzemním labyrintu psali již starověcí učenci, včetně slavného Hérodota. Popisovali rozhlehlý labyrint s několika tisícovkami místností, který je ukryt pod egyptskou zemí. Podobně jako když antičtí historikové mluvili o bájné Atlantidě, která měla zmizet pod hladinou moře, i zmínky o egyptském labyrintu vzbuzují naši zvědavost.
Je možné, že se v Egyptě skutečně nachází podzemní stavba větší než jakákoli jiná stavba na světě? A pokud ano – jaká tajemství ukrývá?
Moderní výzkumy
Především s rozvojem egyptologie a archeologie v 19. a 20. století začali vědci po labyrintu pátrat. Opravdu se jim podařilo objevit několik velkých podzemních objektů, které by možná mohly být částí zmíněného labyrintu. V roce 2008 byl například v Hawaře nalezen podzemní komplex vzájemně propojených komor – nikdy však nebyl více prozkoumán, údajně z důvodu zatopení podzemních prostor a nemožnosti se k nim dostat.
Celá věc však budí otázky. Víme, kolik peněz a úsilí se vydává na výzkum pyramid, víme, jaké možnosti poskytují moderní technologie a tak dále, takže nás rozhodně může překvapovat, proč se tomuto výzkumu nevěnují egyptologové více.
Co by se mohlo ukrývat v egyptském labyrintu
Pokud zapomeneme na všechny konspirační teorie, podle kterých by v egyptském podzemí mohly být mimozemské technologie nebo vyspělá civilizace přežívající tam po staletí, pořád nám zbudou velmi vzrušující varianty.
Labyrint totiž mohl (stejně jako pyramidy) sloužit jako hrobka velkých faraonů. Vzhledem k tomu, že se nachází pod zemí a je už celá tisíciletí ztracen, existuje velká šance, že hrobky by na rozdíl od těch nadzemních nebyly vykradené, což by nám poskytlo obrovské množství nových informací o nejstarších dějinách Egypta. Podle některých byly zase stěny labyrintu popsány hieroglyfy a obsahovaly veškerou tehdejší moudrost – šlo by tedy o jakousi starověkou knihovnu, což by znamenalo jeden z největších vědeckých průlomů v dějinách historie a archeologie.
Foto: Shutterstock, zdroj: Ancientpages, Thearchaeologist
Labyrinty tam kopal můj pradět se dvěma kamarády jen tak z dlouhé chvíle.
Možností je spousta a nelze z nich takřka žádnou vyloučit!!!!!!!