Ať už máte na obřízku libovolný názor, její historie sahá až do starověkého Egypta. K čemu sloužila, jaký měla pro společnost význam a jak je tomu dnes?
Obřízka jako vstupenka do dospělosti a záruka prestiže
Ve starověkém Egyptě byla považována obřízka za součást vstupu do společnosti a byla prováděna dospívajícím mužům i dívkám. Tento akt měl obě pohlaví přiblížit egyptským bohům, protože ti byli považováni za oboupohlavní. U mužů byl odstraňován kousek předkožky, u žen kousek klitorisu. Mimochodem, obřezané ženy měly jistotu vyššího společenského statusu. Na rozdíl od otrokyň a prostitutek totiž prošly obřadem obřízky. V současné době je obřízka otázkou prestiže u kmenů, které obývají Indonésii a oblast Pacifiku. Jakmile muž podstoupí obřízku bez anestetik – a mnohdy provedenou opravdu hrůzným způsobem, stává se opravdovým členem kmenu.
Obřízka z náboženského pohledu
Kromě starověkých Egypťanů se s obřízkou setkáváme také u Židů. Těm to totiž přímo Tóra káže. Při židovském náboženském obřadu zvaném Brit mila, což v doslovném překladu znamená smlouva obřezáním, je u malých chlapců provedena obřízka. U této příležitosti se sejde celá rodina a přátelé – a po něm následuje oslava. Ale judaismus není jediným náboženstvím, které deklaruje mužskou obřízku jako povinnou, setkáme se s ní totiž také u muslimů.
Ženská obřízka v průběhu věků
Jak jsme již zmínili v úvodu, ve starověkém Egyptě podstupovaly obřízku také ženy. Jak to ale vypadá s ženskou obřízkou v současnosti? V některých kulturách tento zvyk stále přetrvává. Bohužel v afrických zemích je ženská obřízka často prováděna v nehygienických podmínkách s pomocí ostrého nože, žiletky či skleněného střepu, a obřezané ženy mohou mít z takového zákroku doživotní následky.
Obřízka má opravdu dlouholetou tradici a existuje spoustu důvodů, proč je prováděna. Někdy kvůli prestiži v kmeni, jindy z náboženských důvodů nebo kvůli tradicím.
Foto: Shutterstock, zdroj: NCBI, Rcpe.ac