Vědec Philip Stooke učinil vskutku zajímavý objev. Na irském nalezišti objevil starou mapu Měsíce, která měla vzniknout před pěti tisíci lety. Odborníci se podivují, jak vůbec s tehdejšími znalostmi mohla být taková mapa vůbec vytvořena.
Vzácná mapa je stará 5000 let
Doposud nebyla nalezena žádná mapa Měsíce starší než 500 let. S tím se doktor Philip Stooke nespokojil, jelikož věřil, že lze nalézt i mapu z dávnějších dob. A tak se pustil do soustavného hledání.
Stooke se tak ponořil do historických rukopisů a knih, aby učinil přelomový objev. Důkladně se zaměřil také na záznamy z vykopávek z nalezišť na britských ostrovech a tato píle se mu vyplatila. V Irsku pravděpodobně narazil na nejstarší mapu Měsíce, která měla být vytvořena před pěti tisíci lety.
Jak sám ale vědec přiznal, nejprve netušil, na co přesně se svým týmem narazil. Mapa totiž byla vytesaná do skály v jednom z pravěkých hrobů v irském Knowthu. Mapu tak museli rozluštit a identifikovat až odborníci v laboratoři.
Jak mapa vůbec mohla vzniknout?
Nález kromě prvotní velké radosti vyvolal i řadu nezodpovězených otázek. Vědci si lámou hlavu s tím, jak vůbec mohla taková mapa Měsíce vzniknout. Doposud se mělo za to, že v té době neměli lidé dostatečné znalosti vesmíru na to, aby mohli takovou mapu vytvořit. Nebo tomu tak ve skutečnosti nebylo?
Další otazníky vyvolává i fakt, že doposud nejstarší mapa byla ta od Leonarda da Vinciho z roku 1505. Nyní se rázem našel kousek, který má být desetkrát starší. To nahrává teoriím, které říkají, že pravěcí lidé nebyli tak primitivní, jak si většina lidí myslí. I mezi nimi se nacházeli vědci a měli na tu dobu obdivuhodné znalosti.
Neolitické naleziště v irském Knowthu se po tomto objevu stalo velmi rušným místem. Vědci si od tohoto místa slibují, že by jim mohl ještě více přiblížit život pravěkého člověka. Doufají tak v další cenný nález.
Foto: Shutterstock, zdroj: Knowth, Historyfiles, Ancientpages, BBC
Za to určitě mohou Vetřelci Dávnověku!!!!!