Sršeň obecná je jediný druh sršně žijící na území Česka. S délkou mezi 23 až 35 mm se jedná o největšího zástupce čeledi sršňovitých u nás: Mezi tuto čeleď patří i vosy, například u nás hojně rozšířená vosa obecná. Kdybychom srovnávali sršeň se včelou, je nutné podotknout, že sršně nemají žihadlo se zpětným háčkem, a proto mohou bodat opakovaně. Kolik však takových bodnutí relativně zdravý dospělý člověk snese?
Není bodnutí jako bodnutí
Podle většiny zoologů snese zdravý člověk 50 až 100 bodnutí. Teoreticky se smrtelná dávka zhruba 155 bodnutí na 1 kg živé váhy, podobně jako u vos, což je však málo pravděpodobné, jelikož v jednom průměrném sršním hnízdě se nachází kolem 190 dělnic, které mohou člověka bodnout. Sršně navíc nejsou nikterak agresivní a nemají ani problém s lidmi v blízkosti hnízda. Pokud však k bodnutí sršní dojde, doporučuje se obdobný postup jako u včely, akorát pochopitelně není nutné vytahovat žihadlo. Místo bodnutí je nutné chladit vodou, ledem nebo gelem. U zhruba 3 % lidí se může dostavit alergická reakce, která může vést až k anafylaktickému šoku a v tomto případě je nutné zavolat záchrannou službu.
Co víme o sršním jedu?
Sršní jed je bezbarvá kapalina obsahující aminy, aminokyseliny, enzymy, polypeptidy a acetylcholin, který je z těchto látek pro člověka nejméně příjemný. V jedu zabírá zhruba 5 % objemu a způsobuje, že oproti vosím bodnutím je mnohem bolestivější, kromě acetylcholinu způsobuje větší míru bolesti i fakt, že sršní žihadlo je oproti těm včelím a vosím podstatně delší a celkově větší. Kromě již dříve zmíněných alergiků je také jed nebezpečný pro staré lidi. Kromě bodání dokážou sršně vystřikovat jed do vzduchu, a to až několik cm daleko. Pokud se vám takto vystříknutý jed dostane například do očí, dostaví se podobná bolest, jako při zasažení pepřovým sprejem. Oproti včele vypustí sršeň jen 0,5 mg jedu, zatímco včela až 1,7 mg. Toxicita sršního jedu je až 15x menší než u včelího. Sršní jed m pak vyšší účinnost vůči hmyzu než vůči savcům, jelikož tak slouží pro lov kořisti, kterou je krmena zejména královna a larvy. Dospělí jedinci se pak většinou stravují nektarem a zralým ovocem.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Pleva, NationalGeographic
Sršni jsou milý hmyz. Před pár lety jsem koupil na kraji menšího města zanedbaný domek. U verandy, nebo jak se ten zastřešený přílepek k domu nazývá, měli hnízdo mezi stropem a střechou domu, převislou až nad verandu. Čekal jsem kvůli nim s úpravou až do října, kdy už vymřeli. Byla by škoda je vyhubit. Něco jsem třeba dělal venku, krátký rukáv nebo bez trička, sršeň si mě sedla na ruku a po chvilce odlétla. Neplašil jsem se, neoháněl jsem se. Ale mohl jsem otevřít okna a nelítaly mi tam mouchy.
Naše sršně možná tak nebezpečné nejsou,ale jejich asijští příbuzní jsou mnohonásobně agresivnější i útočnější a hlavně jedovatější!!!!!!!!!!