Jedno z nejtemnějších období českých dějin byla bezesporu doba Protektorátu Čechy a Morava v čele s Reinhardem Heydrichem. Tento říšský protektor se vyznačoval tyranskou vládou během níž bylo bezmála 500 lidí posláno na smrt a další tisícovky do koncentračních táborů. Heydrich má rovněž na svědomí vyhlášení stanného práva, které v podstatě českým občanům vzalo svobodu a tu nahradilo strachem o svůj život.
Heydrich měl zatočit s “neposlušnými” Čechy
Němcům v roce 1941 došla s Čechy trpělivost. Role domácího odboje u nás značně posilovala a dělala vrásky nejvyšším německým představitelům. Odbojové skupiny podnikaly koordinované akce, díky sabotáži českých občanů výrazně klesla protektorátní produkce a zakázaná literatura se ulicemi volně šířila. To se samozřejmě neslučovalo s říšskou ideologií, a tak to zkrátka Němci nemohli nechat.
Proto záhy do Prahy přijel zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, jenž dostal od nejvyšších míst za úkol s Čechy patřičně zatočit. A tento úkol také hodlá do puntíku splnit.
Vyhlášení stanného práva
Heydrich o sobě dává vědět ihned po příjezdu, kdy od 27. září 1941 platí nařízení o vyhlášení civilního výjimečného stavu, jež protektorovi umožňuje odchýlit se od platného práva, případně toto oprávnění převést na jemu podřízené orgány. Jen o den později navíc začíná platit stanné právo, které pak Čechům zakazuje se jakkoli seskupovat ve vnitřních i venkovních prostorech, podniky pak zavírají nejpozději v deset hodin večer. Naději Čechů na svobodu ihned střídá strach o svůj život.
Nová nařízení dávají gestapu prakticky neomezenou moc. Záhy navíc vznikají stanné soudy, které vynáší jeden rozsudek za druhým. A tresty jsou nepřiměřeně kruté. Většina lidí je odsouzená k smrti a to i za banální přestupky jako například za neplnění zemědělských dodávek nebo černý obchod. Mnohdy k odsouzení stačilo i ničím nepodložené udání.
Reinhard Heydrich vyznával politiku cukru a biče. Stanné právo v prosinci 1941 ve většině oblastí zruší a pokračuje dalšími drobnými ústupky, díky kterým se mají Češi cítit svobodnější. Nicméně během toho říšský protektor soustavně pokračuje v likvidaci odbojových skupin a to se mu také daří.
Stanné právo a celkově Protektorát Čechy a Morava je velkou kaňkou v českých dějinách. Dle dostupných informací bylo během tohoto období odsouzeno k smrti celkem 486 lidí a dalších 2242 občanů bylo posláno do koncentračních táborů.
Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, Romea
Temné období? Tak proč se na to zapomíná, kdo ho tu nastolil. A kdo ho nás finálně pak zbavil. Temné bylo určitě, ale level se dá zvyšovat a nejtemnější, opravdu nejtemnější může číhat teprve za rohem.
Vždy, když jsem sledoval filmy s touto tématikou protektorátního (chápu podřízeného státu cizí mocnosti) Československa, tak jsem si říkal, že je dobře, že jsem v té době nemusel žít a mou náležitou úctu měli pamětníci. Tedy z rodiny prarodiče. Dědové a babičky. Myslím, že jsem se radoval předčasně, že žiji v klidném světě. Otázka zní. Je nyní Česko suverenní stát a ne vazalem cizích mocností? Třeba Bruselu, Berlína, Washingtonu? Je to jen dotaz a ať mi ho člověk fundovaný a znalý těchto věcí zodpoví. Já to nevím. Kdo to ví? Nechám se rád poučit. Děkuji.
To je pro mne všeobecně známá historie,nic nového!!!!!!!!!!