Vědci si stále nejsou jistí, kdy přesně došlo k evolučnímu vývoji vlka a jeho ochočení. Ke zkoumání těchto otázek slouží objevy pravěkých psích ostatků.
Přechodné stadium psa a vlka
Před 4 lety bylo v sibiřském permafrostu nedaleko řeky Indigirka severovýchodně od ruského Jakutsku nalezeno pod příkrovem zmrzlé půdy štěně, které zde bylo odhadem od svých 2 měsíců života zhruba 18 000 let. Mělo husté chlupy, ostré zuby a sametový čumák. Vzorky byly ruskými badateli odebrány k analýze DNA. Cílem bylo zjistit, zda jde o mládě vlka či psa. Veškerá snaha však přišla vniveč, jelikož testy na přímou odpověď nepřišly. Sergej Fedotov z institutu aplikované ekologie na ruské federální univerzitě uvedl, že “ačkoli centrum disponuje největší databankou špičáků na světě, tak i přesto nedokázali na první pokus určit, o jaký druh se jedná”. Vědci se domnívají, že se jedná pouze o přechodné stadium mezi psem a vlkem. Díky postupnosti evoluce se téměř s jistotou nedá přesně určit, kdy se vlk “proměnil” v psa.
Starší výzkumy starých “psích” lebek a kostí
Již v roce 1873 se našel v jeskyni Kesslerloch kus lebky a zuby již zdomácnělého psa. Podle rozboru ostatků, který byl proveden v roce 2010 se přišlo na to, že úlomky čelisti jsou staré přes 16 000 let. Zejména Rusko se starými nálezy psů zabývá již mnoho let. V roce 1975 byla v sibiřské jeskyni Razboinichya nalezena lebka, u které se uvádí, že je stará až 33 000 let. Podle výzkumů z roku 2012 se odhaduje, že by mohlo jít o psí lebku. V roce 2016, znovu v Rusku, odhalil permafrost kostru psa, u kterého se díky DNA analýze zjistilo, že v půdě strávil zhruba 12 400 let. Šlo o oblast, která byla v té době osídlena lidmi, a tak se usuzuje, že šlo o již domestikované zvíře.
Foto: Shutterstock, zdroj: s-vfu, CNN, smithsonianmag, siberiantimes
Jak to tak vypadá ,pes je mnohem starší než se zdá – ale masověji se začal šířit až zhruba před 12 000 lety!!!!!!!!