Egyptský faraon Ramesse II. nechal v období kolem roku 1300 př. n. l. vystavět v egyptské Sakkáře nedaleko Džoserovy pyramidy serapeum, pohřebiště býků Ápidů, živoucích znázornění egyptského boha Ptaha. Tunel dlouhý stovky metrů lemují pohřební komory. Přestože nekropoli odkryl už roku 1850 francouzský egyptolog Auguste Mariette, ani dnes, po více než 170 letech, nedokázali odborníci odpovědět na všechny záhady s ní spojené.
Dokonalé rohy
V pohřebním labyrintu se nachází celkem 25 boxů vážících 100 tun. Nad tím, jak dokázali staří Egypťané kamenné schránky zhotovit, vědci krčí rameny. Už samotná skutečnost, že na výrobu velké části boxů použili růžovou žulu z lomu v Asuánu, který leží zhruba 800 km od místa, kde se hotové dílo nachází, vzbuzuje údiv. Další boxy pocházejí z dioritu z lomu ještě vzdálenějšího. Dopravit megality do Sakkáry nebylo jednoduché. Schránky se navíc skládají ze 70 tun vážící žulové „krabice,“ kterou přikrývá 30 tunové víko. Obojí dávní řemeslníci udělali z jednoho kusu kamene. Rohy schránek vykazují 90 stupňový úhel vytvořený s přesností na tisíciny milimetru. S dosud nalezenými bronzovými pracovními nástroji by ale starověcí Egypťané stěží dokázali dodržet tak precizní geometrii. Podle kameníků jde o složitý úkol i se současnou technikou.
Šlo o dílo mimozemšťanů?
Rozpaky budí také skutečnost, že schránky jsou prázdné. Když víka kamenných krabic Mariette se svými lidmi odstřelil, věřil, že narazí na ostatky posvátných tvorů a tajemství jejich pohřbů. Nenašel ale téměř nic. Býčí hlavy se nalézají pouze ve výklencích labyrintu. Pokud dávní stavitelé budovali sarkofágy pro mrtvé posvátné býky, proč se v nich nedochovaly žádné jejich kostry? Byly snad později vyzvednuty? Navíc schránky jsou mnohem větší než těla býků. Z jakých důvodů jsou tak veliké? Příliš mnoho otázek postrádajících odpovědi. Možná měli staří Egypťané o matematice a geometrii mnohem hlubší znalosti, než dosud tušíme. Všechno ale nahrává na smeč lidem, kteří propagují teorie o starověkých astronautech, tedy o tom, že ohromující megalitické boxy vytvořila civilizace, která k nám dorazila z kosmu. Podobnou razí například kanadskoamerický záhadolog Brien Foerster. Podle něho schránky mohou být dílem ještě starší a vyspělejší civilizace, než je ta naše současná, a měly snad sloužit k uložení ostatků obřích mimozemských bytostí. Protože ale výzkumy dále pokračují, možná věci najdou racionálnější vysvětlení.
Foto: Shutterstock, zdroj: Aramcoworld, Ancient-code, gizapower
At se vám to líbí nebo ne mimozemštani v tom budou mít prsty tak jako tak!!!!!!!!!!!!