Slyšeli jste pojem brány do pekla, které byly objeveny v Saúdské Arábii? Jejich stáří je odhadováno na 9000 let a vědci ještě stále neodhalili kdo, ani proč je postavil. Co o nich tedy prozatím víme?
Všechny pekelné brány mají jedno společné
Všechny brány do pekla, jak byly kamenné stavby, které z pohledu shora vypadají jako tradiční liniové kresby bran, mají jedno společné – nacházejí se ve vulkanické oblasti Harrat Chajbar. To by nebylo tak zvláštní, ale s největší pravděpodobností byly sopky v době vzniku staveb aktivní. To znamená, že lokalita byla zahalena do jedovatých výparů lávy a pokryta horkou lávou. Proto zůstává záhadou, kdo a proč by v takových podmínkách stavěl kamenné objekty.
Jednalo se o ohrady oddělující pozemky nebo něco zcela jiného?
Už jen to, že objekty vznikly v nehostinné oblasti v době aktivity sopek, znesnadňuje vědcům výzkum. K objevení záhadných staveb došlo vlastně zcela náhodou z družicových snímků. Podle tvaru se vědci domnívají, že se mohlo jednat o ohrady, které oddělovaly jednotlivé pozemky. Jakmile budou provedeny archeologické výzkumy, bude snad jasnější kdy přesně stavby vznikly a jaký byl jejich účel.
Za stavbou záhadných objektů může stát neznámá civilizace
Jednou z možných odpovědí může být to, že kamenné stavby vznikly v oblasti Harrat Chajbar v době, kdy byla obývána neznámou, ale velice vyspělou civilizací. Často se totiž stává, že právě lávová pole jsou úrodná, tedy z archeologického hlediska. To, co je nyní nehostinnou a pro člověka naprosto nevhodnou oblastí, mohlo být v minulosti ideálním místem k životu.
Doufejme, že bližší zkoumání záhadných staveb nám brzy odhalí jejich přesné stáří a důvod jejich vzniku. Prozatím pro nás totiž zůstávají velkou záhadou.
Foto: Shutterstock, zdroj: Thesun, Bgr, Ibtimes
Tak starověký Blízký Východ,Malá Asie a ŘEcko jsou kolébky civilizace,takře mne ani nepřekvapuje,že by to tak mohli!!!!!!!!!!!!