Britské námořnictvo bylo vždy považováno za jedno z nejslavnějších a nejváženějších jednotek ozbrojených sil na světě. Na počátku 20. století si však uřízlo velkou ostudu, když se nechalo napálit od partičky studentských šprýmařů.
Veselá partička studentů
Ústřední postavou skupinky studentů byl Horace de Vere Cole. Tento britský mladík neustále sršel vtípky a rád jimi bavil i četné publikum. Často si neváhal vystřelit i z místních autorit.
Na škole se Cole nejčastěji bavil s Adrianem Stephenem a spisovatelkou Virginií Woolfovou. Právě s těmito dalšími studenty utvoří skupinku, která se dostane do povědomí hlavně díky povedeným žertíkům. A jeden z nich Colea napadne při příležitosti návštěvy zanzibarského sultána Aliho bin Hamuda al-Busaida.
Skupinka studentů sepíše telegram starostovi města Cambridge, ve kterém mu oznámí, že na návštěvu městečka dojede strýček zanzibarského sultána. Starosta jim na vše skočí a vřele je přijme. O pár dnů později tak starosta po městě provází vysmáté studenty oblečené v bílých róbách, turbanech a s načerněnými obličeji v domnění, že jde o vzácnou zanzibarskou návštěvu.
Napálili i britské námořnictvo
Od žertíku se starostou Cambridge neuplynul ani rok a Cole se se svými přáteli pouští do dalšího vtípku. Jako oběť si vybírá britské námořnictvo a vůbec ne náhodou. To se rozhodlo spustit na vodu zbrusu nové plavidlo Dreadnought, přičemž Coleův kamarád z jiné lodi posádku Dreadnoughtu nemá v lásce a rád by jim něco vyvedl.
Cole s radostí výzvu příjme a dá se dohromady se sourozenci Stephensovými, Guyem Ridleym, Anthony Buxtonem a Duncanem Grantem. Společně napíší telegram veliteli plavidla Dreadnought o tom, že princ z Habeše touží vidět slavnou loď.
7. února 1910 tak všichni mladíci sedí u kostyméra Willyho Clarksona, jenž je fantasticky nalíčí k nepoznání. Na lodi se pak čtyři mladíci vydávají za Habešany, zbylí dva pak za tlumočníky.
Britské námořnictvo se na příchod habešské návštěvy opravdu připravilo. Na studenty čekal červený koberec, přičemž je poté přivítala celá posádka. Mladíci se mezi sebou dorozumívali svahilštinou, jejíž základy se pro účely vtípku naučili. Proslavilo se především zvolání “Bunga, bunga!”, což studenti křičeli pokaždé, když je něco zaujalo.
Po návratu do Londýna se Cole o svůj žertík ihned podělil s Daily Mirror, které si britské námořnictvo náležitě podalo. To tak mělo z ostudy kabát. Námořnictvo se poté chtělo pomstít a studenty nechat ihned zatknout, nicméně nebyl pro to důvod, a tak Coleovi a jeho kamarádům vtípek prošel.
Foto: Wikimedia Commons (The 1910 Dreadnought hoax, Virginia Woolf úplně vlevo, Cole úplně vpravo), zdroj: Thefactsite, Englandcast
Nesmrtelně legendární fór,to si v Britanii budou pamatovat ještě za 100 let!!!!!!!!!!!