Motoristé si své ocelové oře zkrášlují již od nepaměti. A nemusí jít nutně o drahý tuning za hranicí dobrého vkusu. Někomu stačí i jen drobná nálepka, decentně umístěná nejčastěji na zadní části vozidla. Velké oblibě se těší i znak ve tvaru malé rybičky, který zdobí kufr mnoha vozidel. Víte ale, co tento znak vůbec znamená?
Znak rybičky si často vykládáme špatně
Pokud nevíte, nebo si nejste jisti, můžeme vás uklidnit. Ani majitelé podobných dekorací to často netuší, případně si význam tohoto znaku vykládají velice mylně.
Rybička na autě bývá často vykládána několika teoriemi. Nejčastější z nich je projevení přízně majitele samolepky k rybářským sportům, případně se nás majitel pokouší informovat jakého je astrologického znamení, nebo je vášnivým akvaristou či se mu podobná dekorace prostě líbí.
Bohužel ani jeden z těchto výkladů není správný. Znak rybičky má za sebou velice brutální, temnou a starobylou minulost. Datuje se až do doby, kdy Římské koloseum plnilo svou původní funkci.
Rybička je znakem ranných křesťanů
Původ tohoto znaku skutečně sahá až do doby Římské říše. Tehdy bylo křesťanství považováno za sektu a její členové byli často pronásledováni, mučeni a vražděni. Byli také považováni za univerzální viníky. Například byli obviněni z velkého požáru Říma, kterému tehdy vládl neblaze proslulý císař Nero. Tehdejší vládci a císaři proto neváhali tyto jedince pro pobavení svých poddaných předhodit dravé zvěři v Koloseu. Tato kratochvíle nezahrnovala pouze lvi, pro zpestření do arény nahnali gepardy, medvědy, tygry a dokonce i slony.
Ranní křesťané tedy začali jako tajné heslo používat právě symbol rybičky, zvaný též jako Ichthys, nebo Ježíšova ryba. Byl totiž snadno zaměnitelný se symbolikou jiných božstev své doby. Ichthys je složeninou prvních písmen ze řeckých slov: Ježíš Kristus, Boží syn, Spasitel.
Jsou zde i další vodítka, která vedla k rozšíření tohoto znaku v křesťanství. Svatý Petr byl původním povoláním rybář, ryba byla také postní jídlo a nebyla považována za pravé maso, Ježíš nakrmil své bližní chlebem a rybami, nebohý Jonáš trávil svůj čas v břiše velryby a mnoho dalších asociací zmiňovaných v různých evangeliích.
Z toho vyplývá, že majitel vozu označeného rybičkou teoreticky vzdává hold své víře a hrdě se k ní hlásí. Skutečnost ale bývá často jiná, právě z důvodu různorodosti mylných výkladů této symboliky.
Foto: Shutterstock, zdroj: Battlefortruth, Sasatimes
Tato skutečnost je mi známa!!!!!!!!!!!