Myslíte si, že mučení patří do středověku, kdy se přiznání získávala vynucením bolestivou torturou? Omyl, s krutými praktikami srovnatelnými s těmi, které praktikovala třeba inkvizice proti domnělým kacířům, se bohužel běžně setkáváme i dnes, a to hlavně v totalitních režimech. Například Číňané dobře znají mučení, kterému se přezdívá „tygří lavice“.
Železnou tyčí drtí kosti
Mučení se dá praktikovat v podstatě kdekoliv, protože k němu není potřeba žádné složité zařízení, která potkáváme například v mučírnách na starých hradech. K této praktice vykonavatelům postačí nižší kovová konstrukce, zpravidla lavice vysoká maximálně 20 cm, železná tyč a pár cihel. Jedná se o dobře dostupný materiál, a toho čínští policisté také štědře využívají. Oběti svážou kotníky a pevně ji připoutají k lavici. Pod kotníky pak vsouvají cihly a přitom současně železnou tyčí tlačí na kolena spoutaného. Svázaný nebožák tak zažívá opravdu kruté bolesti, nejednou dojde i na zlomeniny kostí. Právě poloha v devadesátistupňovém úhlu v kombinaci s tlakem se stává příčinou nelidského utrpení.
Policii nikdo nekontroluje
Hrůzné mučicí praktiky byli v nedávné minulosti v Číně nuceni snášet například stoupenci meditací Falun Gong, prastaré duchovní disciplíny vycházející z buddhistických tradic a určené ke zušlechťování těla a mysli, nebo také příslušníci muslimských menšin, tedy Ujgurové, Kazachové či Kyrgyzové v čínských internačních táborech. Všechno probíhá v rámci převýchovy těchto lidí na vzorné čínské občany. Na tygří lavici je mučitelé nechávají sedět klidně i celé tři dny. Některé z obětí stojí opakované kruté výslechy život. Mezinárodní organizace Amnesty International opakovaně upozorňovala na skutečnosti, že k takovým praktikám čínští policisté stále sahají. Nemučí přitom jenom ty, kteří mají jiný názor, než oficiálně hlásaný Komunistickou stranou Číny, ale i jejich obhájce, což organizaci potvrdili i samotní čínští právníci. Chování čínské policie přitom nikdo nekontroluje, takže jsou podobné středověké metody běžně užívány ještě na počátku 21. století.
Foto: Shutterstock, zdroj: en.minghui, BBC, news