Zákazníci Lidlu si stěžují na jednání tohoto jinak velmi oblíbeného obchodního řetězce. Nelíbí se jim, jak se společnost vyrovnala s kritikou Agrární komory, podle které patří mezi ty obchodníky, kteří raději přivezou zeleninu či ovoce přes půl světa, namísto toho, aby ji odebrali od místních zemědělců. Namísto toho, aby se firma nad svým počínáním zamyslela, raději přestala přehledně uvádět zemi původu.
Problematický postup
Čeští zemědělci si postěžovali na to, že od obchodních řetězců nemají takový odbyt, jaký by si představovali. Tyto obchody totiž raději vozí zcela běžné plodiny z dalekých zemí. Jako příklad byla uvedena rajčata z Holandska, mrkev z Itálie, jablka z Chile, brambory z Francie a dokonce cibule z Nového Zélandu.
Podle zemědělců začíná být česká zelenina v sezóně, kdy patří k těm vůbec nejlepším a splňuje veškeré požadavky na kvalitu i chuť, takřka neprodejná. Leží ve skladech proto, že obchodní řetězce dostaly lepší nabídku odjinud. Ušetří sice nějaké peníze, ovšem produkce se musí vozit na velkou vzdálenost a češti zemědělci přicházejí o motivaci vůbec něco pěstovat.
Není tedy divu, že se lidé začali ozývat a vyhledávat informace o tom, odkud zelenina či ovoce, které kupují, vlastně pochází. Mohlo by jít o jedinečný způsob, jak zákazníky přilákat, pokud by se některý z obchodů skutečně zaměřil na prodej českých plodin a dal to patřičně najevo.
Kde se to dozvíte
Například Lidl ale zvolil odlišný postup. Podle Agrární komory přestal uvádět zemi původu na regále, jako tomu bylo dosud. Tam si přečtete pouze to, že lokalitu se dozvíte přímo na balení. Na to už se však podle zemědělců mnoho lidí nepodívá, a tak si klidně koupí cibuli z Nového Zélandu.
Agrárníci poukazují na skutečnost, že se obchodní řetězce sice v reklamách rády chlubí podporou lokálních dodavatelů, ale ve skutečnosti je tomu úplně jinak. Nejenže je nepodporují, ale dokonce způsobují znečištění životního prostředí zbytečnou dopravou.
Foto: Shutterstock, zdroj: TN.cz
Zase na druhou stranu se ani nedivím že nakupuje jinde když ho to vyjde levněji. To je jako když teďka jezdí Češi nakupovat do Polska… A proč? Proč nepodpoří Českou Ekonomiku? No protože to je v Polsku levnější. Není se čemu divit.
Když naší zemědělci nevědí co za zboží chtít,tak ať ho dovezou za min a naším ať to třeba shnije.Jsem senior a musím počítat každou korunu.Jan Malý.
Lidl vůbec poslední dobou je takový “nasírací” nejen, že neprodává vůbec některý sortiment zboží, na prodejně mají bordel a poloprázdné regály, nefunkční automaty na prázdné láhve a vůbec všelijaké věci, které člověku náladu moc nezlepší.
Je docela zvláštní, když cibule z Nového Zélandu vyjde včetně dopravy levněji, než ta, co vyroste za rohem.
Ano, ceny křiví dotace, ale to se dá ošetřit zákonem, či nařízením vlády atd…. A od toho tu vládu p|eci máme, ne? O takové věci by se měla starat, a ne o to, jestli jsou na semaforech panáčci a nebo panenky například.
Ono to svědčí o tom že čeští zemědělci jsou předražení, osobní zkušenost s brambory český zemědělec chce 17kč/ kg min odběr 25kg. Supermarket chce za balíček 5kg 60kč to je 12kč/kg
Jak to že supermarket má na tom marži a ještě to zaplatí drahou dopravu ze zahraničí ( kamionová doprava kdy jede velký tahač stojí v průměru 34kč/km)
A co je na tom špatného, že je země původu na balení, je to uvedeno – je. Melete bludy nejspíš za peníze od konkurence.
Upřimně je mi úplně ukradené odkud je ovoce a zelenina pokud za ni zaplatím méně než od místních zlodějů.
Třeba rajčata z Holandska jsou lepší jak česká a cibule z nového Zélandu mi taky chutná víc než ta česká sračka uvědomuje si autor článku vůbec že česká zelenina a ovoce nemusí být automaticky to nejlepší, osobně s ním mám nejhorší zkušenosti…
Tak se odstěhujte na Nový Zéland a nás tady neobtěžujte svými přiblblýmí výmysly. Fandím Českým zemědělcům. Ať vzkvétá naše republika a naše zemědělství.
Rajčata z Holandska a lepší? Od kdy? Vždyť nemají žádnou chuť. Bohužel už i ta česká rajčata jsou bez chuti, nedávno koupené v kauflandu.
Hezká pohádka s tím neuváděním zemí původu.