Lékař a vědec Aleksi Šedo nastupuje od září na post náměstka ministra zdravotnictví, a to přímo na místo, které na jaře uvolnil hojně citovaný Roman Prymula. Šedo sice odmítá srovnání s tímto epidemiologem, ale je jisté, že coby náměstek pro zdravotní péči se bude muset koronavirovou epidemií zabývat skutečně podrobně. A zdá se, že práce bude mít opravdu hodně. Koronavirus totiž opět nabírá na síle.
Náhlá smrt po lehkém průběhu
Podle Šeda je stále velmi problematická skutečnost, že o nemoci Covid-19 nevíme tolik, kolik bychom potřebovali. Má to co do činění s tím, že se projevuje až nezvykle různorodě a napadá řadu orgánů, zdaleka nejen plíce, o kterých se mluvilo na začátku.
Aleksi Šedo, který je aktuálně děkanem 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity, vidí jako zrádné zejména takzvané lehké průběhy nemoci, kdy nakažení často ani netuší, že Covid-19 mají. A to nejen proto, že jsou z nich potom dokonalí přenašeči. Koronavirus je totiž může dostihnout později. “U nemocných může docházet k poruchám krevní srážlivosti. Shodou okolností nedávno sestřenice mého kolegy měla lehký průběh nákazy koronavirem, po 14 dnech začala normálně fungovat, a dva dny nato dostala embolii a zemřela. V padesáti letech,” uvedl Aleksi Šedo pro idnes.cz. Právě embolie je jedním z nejzrádnějších projevů nemoci, protože se objevuje u pacientů, kteří mají lehký průběh nemoci a nejsou tak pod lékařskou kontrolou a navíc přichází velmi rychle. Postihuje přitom často i mladé lidi.
Velká část populace může mít trvalé následky
Koronavirus přitom nemusí člověka zabít, ale může ho dlouhodobě poznamenat. “Nevíme, jaké procento lidí, kteří covid-19 prodělali, bude mít následky – třeba sníženou vitální kapacitu plic, zmíněné poruchy srážení krve či postižení nervové soustavy,” uvedl Šedo. “Po odeznění pandemie můžeme mít významnou část populace, jež bude chronickými pacienty. Je také zřejmé, že koronavirus může poškodit u mladších pacientů s mírným průběhem nemoci nejen srdce, ale i mozek – může vést k neurologickým projevům,” dodává s tím, že jeho záměrem není šířit paniku, ale chce zabránit tomu, aby veřejnost koronavirus začala podceňovat, což už se v současné době částečně děje.
Aleksi Šedo je také zastáncem nošení roušek, proti kterým se zvrhla velká vlna nevole, když jejich plošné nasazení ministerstvo zdravotnictví k prvnímu září oznámilo. Na základě negativní reakce potom muselo místa, kde bude povinnost platit, redukovat. “Existují studie, které prokázaly jak na testech na zvířatech i při mezilidských kontaktech, tak i v laboratorních podmínkách, jak která rouška zabraňuje šíření viru,” vysvětluje nastupující náměstek ministra zdravotnictví.
Foto: cuni.cz