Před deseti lety označily holandské noviny De Volkstrant belgické město Charleroi za nejošklivější město na světě. Ale jelikož i špatná reklama je reklama, nyní se už situace možná pomalu obrací k lepšímu. Město se nyní snaží udělat co může a nalákat turisty právě na svou ponurost.
Mladé město průmyslu
Město Charleroi leží přibližně 50 km jižně od Bruselu. Založeno bylo poměrně nedávno, v roce 1666, kdy této oblasti vládli španělští Habskurkové. Už o rok později ale bylo zabráno Francouzi, pod jejichž nadvládou poměrně vzkvétalo. Později však opět připadlo Španělům a až do jeho připojení k Francii čelilo mnoha útokům a obléhání. V 19. století se stalo centrem průmyslu především díky výhodné poloze pro těžbu černého uhlí. Dařilo se zde ale také sklářství a hutnictví. Nic však netrvá věčně a tak kvůli rozvíjející se globální ekonomice, dopravě a konkurence z ciziny město chudlo a doly se zavíraly. Právě zchátralé a opuštěné budovy, nedokončené metro a ponurost byly hlavním znakem města s 200 000 obyvateli, které po krachu průmyslu bylo prakticky ponecháno svému osudu. Nezaměstnanost ve městě dosahuje 20 procent. Tak vysoká míra nezaměstnanosti samozřejmě jde ruku v ruce s kriminalitou. Jen pro srovnání- v Plzni, která se svojí rozlohou a počtem obyvatel Charleroi podobá, je nezaměstnanost pouhá dvě procenta.
Nejošklivější město na světě?
Charleroi asi nepatří mezi vysněné prázdninové destinace. Stále je vstup do ulic na vlastní nebezpečí. Chodníky lemují prázdné domy pokryté graffiti, které lákají různé vandaly a jiné pochybné existence. Feťáci si aplikují svoje jedy bez ostychu, prostitutky najdete na každém rohu. Industriální areály zarůstají travinami a celkově zde získává pojem „městská džungle“ trochu jiný rozměr. A pokud návštěvníci dosud přesto dokázali neupadnout do sklíčenosti, stačí se zmínit o domu Marca Dutrouxa, který byl stržen teprve nedávno. Dutroux byl sériový vrah a pedofil, jehož snem bylo vybudovat v jednom z vybydlených domů podzemní město pro děti, které plánoval unést. Naštěstí byl zatčen dřív, než k těmto hrůzám stačilo dojít.
Nejistá budoucnost
Ze svého krachu se sice město dodnes nedostalo, ale určité náznaky snahy pro zlepšení situace tu jistě jsou. Stále je vstup do ulic na vlastní nebezpečí, ale do města začínají pomalu dojíždět turisté. Jeden z obyvatelů si totiž řekl, že když lidé zajímají ty nejkrásnější místa světa, třeba by je zajímala i ta nejošklivější. A tak se stal průvodcem a Charleroi se dostává čím dál víc do povědomí nadšených dobrodruhů. I když město působí skutečně depresivně, není úplně bez života. Kultura v něm má své místo i nyní. Nachází se zde několik muzeí (například největší muzeum fotografie na světě), pořádá se zde hudební festival a můžete si zatančit na diskotéce, která vznikla v jedné ze starých továren. Charleroi asi není úplně cestovatelským snem, ale určitě i tak stojí za návštěvu.
Foto: Shutterstock, zdroj: cestovinky, refresher, news