Česká republika dneškem vstoupila do nové fáze boje proti koronavirové epidemii. Na jedné straně v posledních dnech a týdnech jednoznačně rostou počty nakažených nemocí Covid-19, na té druhé pak od 1. září platí nová (respektive staronová) opatření, která mají šíření nemoci bránit. Ta byla přitom krátce po jejich vyhlášení zredukována oproti původnímu, přísnějšímu stavu. A to mimo jiné poté, co se proti nim ohradila velká část veřejnosti. Někteří lidé otevřeně říkali, že roušky už nosit nechtějí a také nebudou.
Něco není v pořádku
V minulých týdnech potom vznikla také iniciativa Občanská neposlušnost, která vyzývá občany k tomu, aby vládní opatření nerespektovali. To může být podle epidemiologů velkým hendikepem pro boj s druhou vlnou epidemie. Tu první jsme totiž podle všeho zvládli tak dobře jen proto, že prakticky všichni opatření naplňovali.
“Mnoho lidí už v dnešní době chápe, že něco není v pořádku a že něco je jinak,” řekla v České televize předsedkyně iniciativy Občanská neposlušnost, Lenka Tarabová, která se také domnívá, že koronavirus je uměle vytvořený problém. “Možný důvod je, že byla příliš nafouknutá ekonomika a bylo třeba ji snížit. Může to být také hra globálních miliardářů, kteří potřebují nějakým způsobem dotáhnout tu svoji hračku jménem koronavirus. Myslím, že se to brzy ukáže. Důležité ale je, aby si někdo konečně uvědomil, že lidé opravdu trpí.”
Tarabová srovnává koronavirus s chřipkovou epidemií a uvádí, že jejich průběh byl mnohdy horší a prokazatelně umíraly stovky lidí. “A když byly tyto chřipkové epidemie, tak jediná opatření byl zákaz návštěv v nemocnicích,” uvedla předsedkyně spolku Občanská neposlušnost.
Lidé mají s rouškami velké problémy
Občanská neposlušnost odmítá především nošení roušek coby plošnou prevenci. “Víme od spousty lidí, jaké mají problémy s rouškami. Zhoršení astma, zhoršení ekzémů, opary, těžké dýchání. Bylo by dobré, abychom si konečně uvědomili ty důsledky, které tato opatření mají,” řekla Tarabová. Upozornila také na fakt, že když v České republice hrozilo riziko prasečí chřipky, uváděli epidemiologové – a mezi nimi i zastánce roušek Roman Prymula, že roušky před nemocí neochrání.
Roman Prymula na to reagoval, že v této situaci rozhodně roušky svůj smysl mají. Tehdy byla situace odlišná, protože šlo o několik málo lidí, kteří chtěli nosit roušky, což by bylo k ničemu. Takové opatření má smysl pouze tehdy, kdy je plošné, vzhledem k tomu, že roušky chrání nepřímo, tedy naše rouška chrání okolí a ty okolní zase nás.
První větší demonstrace proti vládním opatřením se odehrála včera v Teplicích, kde několik set lidí odmítlo nošení roušek. Podle dostupných informací bude těchto demonstrací přibývat. Například v Německu už se neobešly bez násilností a velkého rozruchu.
Foto: Freepik