Pokud letos plánujete dovolenou v Irsku, určitě by ve vašem itineráři neměl chybět výlet do hrabství Meath ve východním Irsku. Asi 50 kilometrů od Dublinu naleznete opravdový unikát. Celý komplex megalitických hrobek a menhirů, Brú na Bóinne. Rozsáhlá mohyla Newgrange, nacházející se v tomto komplexu, je starší než pyramidy a záhadnější než Stonehenge a byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Rozhodně tak stojí za návštěvu.
Záhady střídá tajemno
Mohyla Newgrange je zapuštěná do země, její rozpětí je 80 metrů a dosahuje výšky 13 metrů. Její vznik je datován do neolitického období- asi 3 200 let př. n. l. a svým stářím tak předstihuje i egyptské pyramidy. Účel této hrobky je stále neobjasněný, což přitahuje velkou pozornost všech milovníků záhad světa. Při výstavbě hrobky muselo být na místo dopraveno 200 000 tun kamene, což už samo o sobě zasluhuje velké uznání, a celý komplex se rozkládá na ploše jednoho akru. Jedná se o velmi důmyslnou stavbu, která mohla sloužit jako pohřební místo králů nebo jako místo obřadních rituálů. Vzhledem k tomu, že vchod hrobky směřuje do bodu, kterým při zimní slunovratu Slunce osvítí místnosti uvnitř, se vědci kloní právě k názoru, že se jedná o náboženskou stavbu. Jediné, na čem se v současné době všichni shodnou je fakt, že hrobku postavili původní Irčané. To však nebrání vzniku různých teorií, které za stavitele považují například Vikingy.
Z obyčejného pahorku světovým unikátem
Pahorek hrobky je zarostlý trávou a v okolní krajině tak nebyl příliš nápadný. Proto mu muži, kteří v této oblasti hledali vhodný stavební materiál, nevěnovali žádnou velkou pozornost a označili ho za pouhou jeskyni. Vykopávky začaly až v roce 1962, kdy celý Newgrange vykopal archeolog Michal J. O´Kelly. Hrobku tvoří 97 balvanů stojících po obvodu mohyly a hned u vchodu nalezneme mohutný balvan s vyrytými spirálami. Jedinečnost a historická hodnota této stavby dýchá ze všech stran a my můžeme i dnes žasnout nad vyspělými civilizacemi, jejichž stavby, postavené bez moderních postupů a technologií, vydávají svá tajemství po tisících letech.
Foto: Shutterstock, zdroj: TravelMagazin, Heritageireland, Discoverboynevalley
Těžko říct k čemu sloužily ty stavby,protože tehdy astronomie a pohanská nabožeství byly těsně propojeny!!!!!!!