Výzkum archeologů a vědců dokázal neuvěřitelnou a velmi překvapivou informaci. Ta se týká mumií a jejich pozitivních účinků na živá lidská těla. Lidé totiž dlouhá léta věřili, že pojídáním mumií dokáží vyléčit nejrůznější zdravotní problémy.
Mnoho století bylo mezi lidmi zřejmé, že mumie patří do nejrůznějších léčebných procesů. Takové informace se šířily po celé Evropě, a tak se na mnoha místech skutečně odehrával kanibalismus ve formě pojídání mumií za cílem uzdravit nemoci mezi lidmi.
Zázračný lék na všechny nemoci
Podle výzkumu bylo prokázáno, že lidé v Evropě věřili v magickou sílu lidských pozůstatků z Egypta. Právě egyptské mumie byly tou hlavní volbou pro uzdravení veškerých nemocí, proto se do různých oblastí Evropy tyto pozůstatky převážely. Lék se vyráběl zejména z rozdrcených pozůstatků mumie a následné zkapalnění do likérů či kapek. Lidé věřili, že takový mocný lék dokáže vyléčit menší zdravotní neduhy nebo dokonce mor.
Kapky z mumií byly běžně dostupné
Tato středověká senzace se v Evropě poměrně rychle roznesla, a tak byl všemocný lék k dostání poměrně na každém rohu, lidé si ho mohli pořídit v každé apatice. Medicína byla tak dostupná pro nejen vyšší třídu populace, ale také pro obyčejný lid. Mumie, které byly zpracovávány do kapek, se převážely do Evropy přímo z egyptských hrobek.
Také lékaři předepisovali určité rozdrcené části ostatků jako medicínu na různé zdravotní neduhy. Ve 12. století tak bylo běžné, že doktor předepsal mleté lebky, maso nebo kosti. Takový předpis byl považován za lék, který nahrazoval tenkrát ještě nevynalezená antibiotika. Poprvé tento fenomén napadl až královský lékař Guy de la Fontaine, který o pozitivních účincích velmi pochyboval. Navíc objevil také falešné mumie, některé lékařské přípravky se totiž vyráběly z mrtvých rolníků z Alexandrie.
Forma kanibalismu fungovala ještě nedávno
Tento léčebný postup byl propagován ještě po mnoho dalších let. Dokonce ještě v roce 1909 lékaři předepisovali drcené lebky pro léčbu potíží neurologického typu. Egyptské mumie se již ale nepoužívaly, tento fenomén skončil se středověkem.
V té největší slávě se pro Evropu prodávaly mumie běžně v ulicích Egypta.
Foto: Shutterstock, zdroj: ScienceHistory, LiveScience, TheConversation
Existuje skalní pryskyřice (příbuzná fosilních paliv), která se místně nazývá “mumio”. Avicenna, který mechanicky opisoval a překládal do arabštiny různé zdroje neislámské nebo předislámské ji neznal, a tak ji ztotožnil s mumiemi. Dnes se něco podobného jako mumio používá jako ichtamolová mast.
Co dodat – hyenismus nejhrubšího zrna!!!!!!!!!!