Vědci již dávno prokázali, že posilování neuronové sítě přináší pozitivní výsledky do celého zdraví a paměti člověka. Jak se ale naučit pracovat s mozkem tak, aby nás poslouchal skutečně na slovo a to i v podvědomém stavu? Smazat myšlenky, o které již nestojíme, je otázka cviku.
Vědci jsou přesvědčeni o tom, že je skutečně možné takto posílit neuronovou síť a být skutečným pánem situace, všech myšlenek i rozhodnutí. Vědci se této problematice věnují již řadu let a stále objevují nové postřehy. Zejména se snaží zaměřit na synaptické excize, což je právě vymazání paměti. Díky tomuto smazání může totiž paměť dostat úplně nový rozměr chápání.
Přenos mozkových buněk
Ke smazání určitých myšlenek z hlavy jsou potřeba gliové buňky, které mají za hlavní úkol co nejrychlejší přenos jednotlivých bodů. Při tomto přenosu však dokážou také likvidovat všechny špatné buňky, které při cestě potkají. Buňky tyto méně prosperující body dokážou zaznamenat díky proteinu C1q, který se na těchto místech usazuje. Díky tomuto proteinu poznají, že je třeba se jich zbavit a díky tomu tak zrychlit i zkvalitnit cestu přenosu.
Pro mozek je důležitý klid
Právě během klidu a odpočinku mozek dokáže efektivně budovat nová spojení mezi mozkovými buňkami. Právě zbavení se nepotřebných a mrtvých částí v mozku pomáhá k dostatečnému prostoru k vytvoření nových a lepších spojení. Pokud se tedy ráno probouzíte s dobrým pocitem, čistou hlavou a bez zbytečných myšlenek na problémy a starosti, pak u vás během nočního odpočinku došlo k právě tomuto úklidu.
Jaký je návod na nejlepší rozum?
Pokud tedy chcete mít čistou a jasnou hlavu, se svěžími nápady a myšlenkami, pak je důležité nejen odpočívat. Odpočinek však hodně pomůže s vyčištěním hlavy a k uvolnění prostoru pro nové, mnohem lepší spojení a myšlenky. Další velmi důležitou součástí, která by ani ve vašem životě neměla chybět, je „házení věcí za hlavu“. Nenechávejte si v myšlenkách nedůležitý spor s kolegou nebo jiné drobnosti. Vše, co již nemusíte řešit nebo dokonce nemůžete vyřešit, pusťte z hlavy.
Pokud se naučíte takovému přemýšlení, pak bude váš mozek mnohem lépe fungovat a vy budete aktivnější v profesním i osobním životě.
Foto: Shutterstock, zdroj: NCBI, PNAS, npj
Ale to není nic nového, tohle už vím řadu let!!!!!!!!!!!!!