Uprostřed zalesněné tajgy ruské Sibiře nelze přehlédnout obrovskou horu hlíny a kamení. Tento šedý útvar je v přímém kontrastu se zelení okolo a jeho původ nedává spát vědcům už od jeho objevení v roce 1949. Zatímco si lámou své studované hlavinky, dobrodruzi se radují a o vzniku tohoto kráteru koluje nejedna legenda.
Hnízdo ohnivého orla
Patomský kráter se nachází v Irkutské oblasti a o jeho existenci vědělo do roku 1949 pouze pár místních obyvatel, kteří mu říkali Hnízdo ohnivého orla. Svým vzhledem může útvar skutečně připomínat- jedná se o pahorek s kráterem, který má uprostřed jakousi bouli či vyvýšeninu. Objevil ho geolog Vladimír Kolpakov, když zkoumal krajinu pro vznik nových sovětských map a o podivném místě se doslechl od domorodců. Ti ke kráteru chovali velký respekt a podle jejich názoru přinášel smrt každému, kdo se k němu přiblížil. Kolovaly také pověsti o tom, že kráter vybudovali mimozemšťané jako svoji základnu. Ačkoli tato možnost je krajně nepravděpodobná, o původu útvaru není dodnes jasno.
Vydá kráter někdy svá tajemství?
Ačkoli o původu kráteru se vědci přou, na jeho stáří se shodnou a odhaduje se na 250 let soudě dle stromů, které z něho rostou. Podle jedné z prvních teorií se jednalo o vyhaslou sopku, to však vyvrátil fakt, že v kráteru se nenachází žádný jícen a nenašly se ani známky lávy nebo sopečného popelu. Kvůli studení válce se první skutečná vědecká expedice k místu vydala až v roce 2005. Ačkoli vedoucího expedice stihl již v jejím počátku infarkt, což někteří považovali za zlé znamení, bádání pokračovalo a byly naměřeny velké hodnoty radioaktivity jak v okolí kráteru, tak i v jeho středu.
Místo dopadu mimozemské lodi
Největší pozdvižení však vyvolal objev uskutečněný pomocí magnetometru. Ten ukázal, že v hloubce 100-300 metrů pod povrchem kráteru se nachází velké těleso z feromagnetického materiálu. Zda je jedná o kobalt, zinek či nějakou jinou slitinu však stále není jisté. Jelikož se však jinde v okolí kráteru žádné rudy nenacházejí, je přítomnost tělesa velmi zajímavá. Jedním z možných vysvětlení je dopad meteoritu, konkrétně Tunguzského meteoritu, jistotu však zatím stále nemáme. To nahrává různým nadšencům, kteří jsou přesvědčeni, že se jedná o místo dopadu mimozemské lodi. A jelikož další bádání bylo prozatím z finančních důvodů pozastaveno, dají se očekávat další teorie. Pravda však zatím stále zůstává záhadou.
Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, Travelila, CuriousHistorian
Zajimavé,ale nemusíme hned sázet na mimozemštany,i když na ně věřím.Koneckonců psali že je staré250 let,to je starší než Tunguzký Meteorit,tak to bude nejspíše přirozeného původu!!!!!!!!!!!