Automobil, který bude poháněn jiným zdrojem než ropou či za pomocí elektřiny, to se může jevit spíše jako sen. Obzvláště mělo-li by se jednat o vodu. Jednalo by se o vůz, který by svou pohonnou energii získával přímo z vody, anebo pomocí molekul vody a z nich vyrobený kyslík a vodík. Nemožné říkáte?
Vynálezce průkopník
Americký vynálezce Stanley Meyer byl přesvědčený, že takovýto automobil vyrobit lze. Sám přišel s návrhem zcela nové technologie, s tzv. vodním palivovým článkem. Jednalo se o tvrzení, že poté, co se voda rozloží na své prvky, spálí se vodík, který uvolní potřebnou energii.
Měl za to, že auto by na 4 litry vody ujelo až 180 kilometrů. To nám aktuálně zní jako pohádka, že. Chtěl to na svém autě dokázat, nicméně to se nikdy nestalo, sám byl obviněn z blouznění, a navíc mu ještě toto jeho auto mělo být ukradeno.
Tento koncept byl tedy mnohokrát odmítnut a dodnes nad ním visí otazník. Není to však jediná záhada, která tento osud obklopuje. Předně se jedná o tajemnou a dosud neobjasněnou smrt jeho autora.
Cílená smrt?
Stanleymu Meyerovi se stal osudným dnem 21. březen 1998. Společně se třemi muži obědval v restauraci, když najednou se začal dusit a za velmi krátkou dobu zkolaboval na tamním parkovišti. Poslední, co z jeho úst mělo vyjít, bylo: „Byl jsem otráven“. Jak je možné, že si myslel? Podezření padlo na brusinkový džus, který byl podáván všem čtyřem mužům. Zemřel však pouze Stanley. Byla to pouze souhra nešťastných náhod nebo byl pokrokový vědátor usmrcen záměrně?
Rychlé uzavření případu
Pitva a nařízená toxikologie žádnou otravu však neprokázaly. Stanley měl zemřít na mozkové aneurysma. Tomu se nikdo nepodivil, jelikož bojoval s vysokým krevním tlakem a prožil i mozkové příhody. Případ byl za krátkou dobu uzavřen, o vraždu se nejedná.
Detektivovi případ dlouho nedal spát, a to i po odchodu od policie. Nechtělo se mu věřit, že takováto kapacita, vlastnící již několik patentů z různých význačných sfér, by čirou náhodou, před objevem tisíciletí, zemřela náhle na mozkové aneurysma.
Foto: Shutterstock, zdroj: Environment, Amazon, Wikipedia, Twitter