I Pražany, kteří si myslí, že českou metropoli znají, může hlavní město někdy pořádně překvapit. V jeho samém středu se skrývá skvost, který bohužel zůstal stavebně nedokončen, a proto o něm málokdo ví. Nebudí tolik pozornosti jako jiné dobudované a slavnější stavby. Hovoříme o kostelu Panny Marie Sněžné.
Stavba ve stínu slavnějších budov
Schválně, co si pamatujete ze školního dějepisu. Které slavné stavby nechal v Praze vybudovat český král a římský císař Karel IV.? Určitě vám vytane na mysli Karlův most, který ovšem dostal svoje jméno až v 19. století. Dále vás jistě napadne Katedrála svatého Víta a Nové město pražské. Ti, pro které je historie koníčkem, asi zvládnou přidat i data položení základního kamene. V případě katedrály je to rok 1344, u Nového města pražského 1348 a most se pyšní datem vzniku 1357. Tím ale výčet Karlových slavných staveb zdaleka nekončí. Právě v nitru zmiňovaného pražského Nového města u Václavského náměstí se nachází významná stavba, která bohužel zůstává ve stínu těch ostatních.
Z korunovačního chrámu se postavil jenom kus
Když projdete z Vodičkovy ulice pasáží Světozor, na jejím konci narazíte na vstup do Františkánské zahrady. Druhý vstup do ní najdete na Jungmannově náměstí. Na okraji zahrady, která vytváří skutečnou oázu v jinak rušném středu města, se do majestátní výše tyčí kostel Panny Marie Sněžné, který 3. září 1347, den po své korunovací českým králem založil právě Karel IV jako budoucí korunovační chrám.
Druhý největší chrám v Praze
Po chrámu svatého Víta mělo jít o druhý největší chrám v Praze, dlouhý 100 metrů, se dvěma věžemi a sestávající ze tří lodí. Ačkoliv se nakonec podařilo vybudovat pouze jednu loď, protože práci přerušily husitské války, pyšní se chrám hned dvěma prvenstvími. Má nejvyšší klenbu z pražských kostelů, která činí 34 metrů (klenba druhé plánované střední lodi měla dosahovat dokonce 40 metrů) a zároveň také nejvyšší oltář (29 metrů). Pokud torzo nádherné stavby dosud uniklo vaší pozornosti, můžete do něj nahlédnout vstupem z Jungmannova náměstí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, pms.ofm