Rozpínání do nekonečna, takovou budoucnost kdysi vědci předvídali vesmíru, který svoji existenci podle nich zahájil před zhruba 13,8 miliardami let. Nedávno ale museli svůj názor opravit. Nejenom, že prostor, jehož součástí je i planeta Země, nebude stále růst, ale podle výpočtů naopak velmi brzy zanikne. Jeho konec už máme na dosah – tedy podle vesmírných měřítek.
Ztěžkne i vzduch
Období posledních deseti let bylo bohaté na nové teorie týkající se vesmírného konce. Jednou z nich je opak velkého třesku, tedy jednorázovou událost, která by udělala tečku za trváním kosmu, jakýsi velký krach. Výpočtem rovnic, které takovou teorii reprezentují, se zabývali vědci z University of Southern Denmark. V jejich rámci řešili i otázku interakcí částic. Výsledkem je teorie zhroucení, která spočívá v tom, že dojde k velkému narušení vakua.
Ve vesmíru dojde k přemístění poměrů, což se bude dít kvůli nabývání hmotnosti částic. Dojde k situaci, kdy všechno, včetně například lehoučkého vzduchu, bude mnohonásobně těžší než dnes. Tímto násobkem se stane miliarda. Současně s tím, jak ohromně naroste hmotnost částic nabude i jejich gravitační síla. Částice se začnou přitahovat mnohem větší silou než nyní a díky tomu se stáhnou do jedné velmi husté a těžké a navíc ještě horké koule. Tak skončí vesmír.
Všechno může být i jinak
Jde o fázový přechod, změnu skupenství, podobně jako když se suchý led (pevné skupenství oxidu uhličitého) změní v páru nebo se vypaří obyčejná voda. „Nyní jsme provedli přesnější výpočty a vidíme dvě věci: Ano, vesmír se pravděpodobně zhroutí a: Kolaps je ještě pravděpodobnější, než předpovídaly staré výpočty,“ říká Jens Frederik Colding Krog, doktorand z Centra pro kosmologii a fenomenologii částicové fyziky University of Southern Denmark.
Podle něj ke zhroucení vesmíru, kdy částice ztěžknou, dojde jakmile Higgsovo pole (vakuové silové pole pro pohyb částic) společně s Higgsovou částicí (elementární částice hmoty sloužící pro vysvětlení původu hmotnosti ostatních elementárních částic) udělá bublinu s jinou hodnotou než jaká bude panovat v ostatních částech vesmíru. Jestliže nová hodnota vykáže nižší energii a vzniklá bublina bude expandovat rychlostí světla, dojde k ohromnému ztěžknutí částic. Autodestrukce vesmíru již možná začala, ale jeho zhroucení se určitě nedožijeme, protože k ní dojde za cca desítky milionů let.
Z pohledu kosmu je to okamžik, z lidského pohledu věčnost. Na druhou stranu k tomu možná ani nedojde. Změna fáze totiž může nastat ve chvíli, kdy máme jisté, že vesmír tvoří známé částice. Jestli ale obsahuje ještě jiné, které vědci dosud neobjevili, může být všechno trochu jinak.
Foto: Shutterstock, zdroj: Space Daily
Nic není ztraceno, pokud k tomu má dojít až za několik desítek milionů let!!Pokud se do té doby nezničíme, tak určitě vynalezneme způsob jak si vytvořit vlastní vesmír!!!!!!!!!!