Vzhledem ke všem aktuálním konfliktům a problémům na světovém poli, bývají jakékoliv neobvyklé pohyby či akce bedlivě monitorovány. V případě potřeby také patřičně eliminovány. Jedna z takovýchto událostí se odehrála začátkem února 2023, a to v americkém státě Jižní Karolína. Podezřelý balón byl sestřelen americkou armádou a nedlouho na to byl označen za čínský pozorovací balón.
Shoda náhod
Balón byl sestřelen dne 4. února. Může se to jevit jako pouhá náhoda, nicméně den poté měl americký ministr zahraničí Antony Blinken dlouho naplánovanou a očekávanou pracovní cestu do Pekingu, kde se měl potkat se svým tamním protějškem, ministrem zahraničí Čchin Gangem. Tato událost ho ale přiměla cestu zrušit.
Více balónů?
Nemělo se však jednat o jediný balón svého druhu, který měl být v průběhu začátku února spatřen. Další měl být viděn v operaci nad státy Latinské Ameriky. Kromě toho byla uveřejněna informace, že balóny neodlučitelně patří do čínského špionážního programu.
Sledovací program
Špionážní balóny spatřily světlo světa mnohem dříve než při této akci, jejich původ sahá až do konce 18. století. Jedná se o balóny, které jsou jako ty klasické popoháněny plynem, dokážou však létat v polohách, kde létají letadla, a navíc mají v sobě zabudovány vyspělé kamery a sledovací zařízení, které dokumentují dění pod sebou.
Proč nevyužívat družice?
Může se jevit otázka, proč by někdo ke špionáži používal obyčejný balón, když existují družice. Balón však nabízí v mnohém pro daný účel lepší vlastnosti. Balóny jsou ve vzdálenosti od země mnohem kratší než jakákoliv družice, proto výsledné záběry bývají konkrétnější a přesnější. Jejich pohyb je zároveň mnohem pomalejší. Oproti družici jsou ale náchylnější k zneškodnění.
Vojenská hrozba?
Balóny obvykle fungují na principu pohánění větrem, ten z Číny měl však mít vrtule, kterými by se dal na dálku snadno ovládat. Amerika žádnou hrozbu a útok nepotvrdila, Čína svým pokusem neměla chtít naznačit počátek možného vojenského konfliktu a napadení.
Foto: Shutterstock, zdroj: TheAtlantic, CNN, Twitter
To mělo mediálně zakrýt průsery Bidenovy administrativy, jako bylo třeba odpálení Nordstreamu, což byl ze strany USA akt státního terorismu ani ne tak proti Rusku, ale vůči vlastnímu spojenci, Německu. Právě Německo tato sabotáž ekonomicky velmi poškodila. Prostě to co je zásadní se něčím mediálně překryje, třeba i nesmysly. V mediálním žargónu se tomu říka “Vrtěti psem”. Existuje dokonce stejnojmenný film z roku 1997, který popisuje, jak se to dělá.
Jsem přesvědčen ,že to byla jen zástěrka!!!!!!!!Ale stejně je republikáni v příštích volbách setřou- At už Trump nebo Ron De Santis!!!!!!!!!!!§