Severní pól je pro vědce a jejich zkoumání doslova rájem, protože neustále dochází na něco nezvyklého. Jedním takovým „objevem“ je jev ve tvaru trychtýře, který se děje den, co den v době, kdy Slunce dosáhne svého vrcholu. Jenže i taková anomálie má své pro a proti.
Magnetické pole Země
Aby byl vůbec možný život na naší planetě, musí mít jakousi ochranu před elektricky nabitými částicemi, které proudí ze Slunce. A právě magnetické pole Země tuto funkci splňuje. Ovšem nyní se na severním pólu v této ochranné vrstvě objevila díra, která právem znepokojuje. Kromě toho v tomto úseku se také velmi zvláštně chovají GPS signály a rádiové vlny. Podle fyzika z University of Alaska Fairbanks a výzkumníka pro NASA, Marka Conde, je hlavní příčinou vzduch, který je v těchto místech mnohem hustší než jinde.
Mise CREX-2
Aby tuto anomálii dokázali vědci vysvětlit, NASA se pustila do mise CREX-2. Principem této mise byla raketa s dvaceti dvoulitrovými kanystry, které poháněl vlastní motor. Ty obsahovaly umělou páru s barvivem, kterou po rozptýlení do prostoru sluneční světlo rozzářilo. Pomocí této mise vědci odhalili, jak se v této části pohybuje vzduch. „Zatímco hustota zemské atmosféry s výškou klesá, horizontálně zůstává stále stejná. Zjistili jsme, že kromě vrcholu je trychtýř jedenapůlkrát hustší než ostatní vzduch v této výšce. To je prakticky nemožné. V normálním světě nemůže taková čepice zůstat viset, spadla by,” vysvětloval Mark Conde výsledky mise, která byla zahájena v roce 2021.
Co by mohlo být příčinou tohoto nezvyklého jevu?
Ve vědeckém světě má vše své vysvětlení, stejně jako tento objevující se trychtýř. Vědci se domnívají, že tento jev se děje na základě elektrických a magnetických efektů v ionosféře. Právě nabité částice by mohly zadržovat nebo dokonce zahřívat hustší vzduch, který by se díky vertikálním větrům udržel nahoře.
Foto: Shutterstock, zdroj: TheSun, NASA
Zkrátka a dobře, stará a dobrá elektro- magnitecká interakce nám stále připravuje nové překvapení!!!!!!!!!!!!!!!
Jooo, jo, jo! 💪👍👍👍👍👍