Vždy, než se začíná s výstavbou nebo přestavbou nového projektu, musí přijít na scénu archeologové. Ti prověří a prozkoumají místo, zda se zde nenacházejí starověké artefakty. Tak to bylo i při přestavbě nepoužívané jeskyně v muzeum. Co zde vědci našli a k čemu to sloužilo?
Hřbitov Bét Še’arím
Ve starověkém státu židů – Izraeli, ve městě Galilea, se naházel hřbitov Bét Še’arím sousedící s přírodní jeskyní. Historické prameny napovídají, že hřbitov byl nejposvátnější místo své doby. Jeskyně byla zaplavena vodou a až do konce 4. století sloužila především k jejímu uchovávání. S příchodem nového století využitelnost jeskyně klesala, až v ní zbyl pouze několikametrový nános jílu a bahna. Vše se změnilo v momentu, kdy bylo rozhodnuto jeskyni změnit v muzeum. Učinil se zde totiž velkolepý nález.
Jeskyně plná bahna ukrývá poklady
V polovině 20. století k jeskyni vedle hřbitova Bét Še’arím přijely buldozery a pustily se do práce. Ty netrvaly příliš dlouho. Z bahna na vědce vykoukl jedinečný objev – velká obdélníková deska. Materiál několikametrové dokonale rovné desky se zprvu zdál jako beton. Laboratorní testy však dokázaly, že deska je skleněná. Jde tedy o třetí největší vyrobený kus skla člověkem na světě.
K čemu mohla deska sloužit?
Vědci se dodnes dohadují, jaké je pravé využití skleněné desky o rozměrech 2 × 3,4 × 0,46 m. Přiklání se k teorii, že deska sloužila pouze jako materiál. Z takového množství skla by bylo možné vyrobit až 560 tisíc malých nádob. Čím více se odborníci deskou zabývají, tím více nejasností vzniká. Proč materiál nevypadá jako sklo? Jak je možné, že tak v ranném době dokázali vyrábět v takovém velkém množství?
Dobrou zprávou je, že vědci začínají záhadu 20tunové desky rozplétat. Některé otázky však zůstávají nadále nevysvětlené. Můžeme jen doufat v dostatečný pokrok vědy a šikovnost vědců, a snad se jednou dočkáme kompletního vysvětlení.
Foto: Shutterstock, zdroj: AmusingPlanet, YouTube
Za to mohou určitě Vetřelci Dávnověku,čili mimozemštané!!!!!
Konečně našli Sněhurku, respektive její skleněnou rakev 🙂
S archeologama je jedna potíž, když najdou něco co neumí zařadit,a je toho dost,okamžitě to prohlásí za kulovní předmět nebo náboženský atrefakt.Přitom se třeba jedná o triviální předmět denní potřeby nebo hračku pro děti.Archeologie je “zkostnatělá” věda která nepřipouští jiné vysvětlení než “tradiční” názor.