Premiér Andrej Babiš včera oznámil, že vláda se chystá seniorům a nemocným lidem rozdat respirátory typu FFP2. Následně se ale ukázala realita plánovaného opatření, která je problematická především v tom bodu, že každý senior dostane jeden jediný respirátor.
Respirátor vydrží pár hodin, při správném používání maximálně tři dny
Doba použití jednoho respirátoru se počítá na několik hodin, pokud je používán ve zdravotnickém zařízení. Při běžném použití je možné ho nosit celý den. Pokud ho využijete jen na pár hodin denně a budete se o něj starat, pak je možné ho v tomto módu používat až tři dny. To je ale maximum, co takový respirátor vydrží.
Na otázku, k čemu bude každému důchodci jeden jediný respirátor, reagoval premiér Andrej Babiš podrážděně. “Co navrhujete? Nedáme nikomu nic? Vždycky když něco uděláme, vy novináři kritizujete. Za prvé jsme to ještě ani neprojednali. Budeme to projednávat v pondělí,” řekl pro idnes.cz. “Je to záležitost motivační, abychom lidi k tomu vedli, že by měli ty respirátory a roušky nosit. Já už nevím, když to lidem nedáme, je problém. Když to chceme dát, je problém.”
Podle premiéra Andreje Babiše by tak měl seniorům zaslaný respirátor sloužit jako svého druhu reklama na toto zboží. Měli by si ho především vyzkoušet a zjistit, že není špatné ho nosit. Další si však budou muset pořídit ze svých důchodů. Ty budou ještě letos jednorázově navýšeny o takzvané rouškovné.
Ochranné pomůcky budou třeba jinde
Babiš následně dodal, že nikde neuvedl, kolik respirátoru každý důchodce vlastně dostane. Pouze se mluvilo o tom, že by měly být distribuovány prostřednictvím České pošty. Zazněla však čísla, ze kterých nelichotivé počty vyplývají. Česká republika má aktuálně objednáno 13 milionů respirátorů FFP2 a přibližně 75 milionů roušek. Ne všechny zásoby ale bude možné rozeslat důchodcům.
Je totiž prakticky jisté, že jsme na počátku druhé vlny koronavirové epidemie a ochranné pomůcky budou potřebovat především zdravotníci a ohrožené osoby, například senioři v domovech důchodců.
Foto: Freepik