Vláda v České republice stále posouvá hranici věku pro odchod do důchodu. Mnozí žertují o úplném zrušení důchodu. Vědci však prokázali, že nejvýkonnější jsme okolo 40. roku života. Platí to ale pouze v případě, že pracujete 3 dny v týdnu. Jak je to možné? Je reálné to tak praktikovat?
Při týdenní pracovní době výkonost rapidně klesne
Australští vědci si lámali hlavu s efektivitou dospělých lidí. Provedli tedy experiment na čtyřicetiletých lidech. Univerzita v Melbourne provedla na třech tisících mužích a 3,5 tisících ženách mnoho testů. Sledovali například chování a výkonnost na pracovišti. Výsledky jsou šokující. Odborníci zjistili, že lidé středního věku jsou na vrcholu v oblasti kognitivního myšlení. Tento jev se projevuje pouze u jedinců pracujících jen 25 hodin za týden. Jakmile je tato hranice překonána, nastává extrémní propad efektivnosti. Na vině je především stres a únava.
Paměť nechabne s věkem
Další z testů, které melbournští vědci prováděli, byl zaměřen na paměť. Účastníci experimentu měli za úkol číst nahlas, pamatovat si čísla a následně je přiřazovat, zapamatovávat si čas nebo písmena. Experiment byl prováděn na dvou skupinách. Jedna dodržovala pracovní dobu pod 25 hodin na týden a druhá dodržovala standardních 40 hodin. První skupina předváděla excelentní výkony v oblasti porozumění, analytického myšlení, ale také v oblasti obecné paměti a abstraktního myšlení. Skupina s více pracovními hodinami na tom byla mnohem hůře.
Opravdu náš mozek odpočívá až o víkendu?
Povinná pětidenní osmihodinová pracovní doba se zavedla koncem září roku 1968. Takové fungování obrátilo ekonomiku, společnost a celkovou životosprávu státu vzhůru nohama. Dvoudenní volno mělo přinést vytoužený odpočinek nejen těžce pracujícím. Volno se dávalo nejprve ob týden, sobota bez práce byla jedna z nejzásadnějších změn minulého režimu.
Foto: Shutterstock, zdroj: MelbourneInstitute, ScienceDirect, BBC
🙈🙈🙈🙈 a jak potom odpracují těch 40 let?